Judoka Alexandru Matei din Caransebeș a obținut medalia de bronz la Cupa Europei

418

Caransebeșeanul Alexandru Matei, component al lotului național de judo cadeți, a participat zilele trecute la Cupa Europeană de la Teplice din Cehia.

Sportivul bănățean, legitimat în prezent la CSS LPS Focșani, a cucerit medalia de bronz.

Alexandru Matei a câștigat pe rând meciurile cu Nika Bakiașvili, din Georgia, Emile Merdin, din Belgia, Jochem Van Harten din Olanda. În semifinală, sportivul de la Focșani l-a întâlnit pe cel care avea să câștige categoria, azerul Ismayil Ganbarli. În meciul pentru medalia de bronz, Alexandru Matei l-a întrecut pe Mykyta Holoborotko, din Ucraina.

Datorită acestui rezultat, Alexandru Matei, a urcat în topul celor mai buni practicanți de judo la nivel mondial, de pe 33 a ajuns pe 25, la categoria 50 de kg.

Alexandru Matei este, la 16 ani, component al lotului național de judo cadeți al României și este pregătit de ani buni de antrenorul Iulian Surlă de la Focșani.

Următoarea competiție la care va lua parte Alexandru Matei este Cupa Europeană de la Berlin, la sfârșitul acestei luni, în zilele de 27 și 28.

sursa foto: Doru Matei