Jocurile Europene Baku 2015: Rezumatul zilei a 12-a

scrima feminina Baku 2015

Componenţii echipei olimpice a României au obţinut următoarele rezultate în ziua a douăsprezecea a Jocurilor Europene Baku 2015:
Scrimă, spadă individual feminin:
Ana Maria Florentina Brânză – Medalie de aur – în FINALĂ a câştigat cu 15-11 în faţa rusoaicei Yana Zvereva. Celelalte rezultate: în preliminarii, Grupa A: 5-1 cu Bianka Bukocki (Ungaria), 5-1 cu Elmira Khudaverdiyeva (Azerbaidjan), 5-2 cu Emma Samurlsson (Suedia), 4-3 cu Ewa Nelip (Polonia), 3-5 cu Dagmar Ciparova (Slovacia); în optimi a câştigat cu 15-12 în faţa estoniencei Katrina Lehis, în sferturi a câştigat cu 15-4 în faţa finlandezei Catharina Kock; în semifinală a câştigat cu 12-11 în faţa estoniencei Erika Kirpu;
Simona Cristina Gherman – Medalie de bronz – în SEMIFINALĂ a pierdut cu 8-15 în faţa rusoaicei Yana Zvereva, după ce în preliminarii, Grupa E, a obţinut următoarele rezultate: 4-5 cu Giulia Rizzi (Italia), 4-5 cu Ana Kun (Ungaria), 3-5 cu Yana Zvereva (Rusia), 5-2 cu Avital Marinuk (Israel); în optimi a câştigat cu 15-10 în faţa rusoaicei Olga Kochneva, în sferturi a câştigat cu 15-10 în faţa italiencei Giulia Rizzi;
Amalia Tătăran – în preliminarii, Grupa C, a obţinut următoarele rezultate: 5-4 cu Tatyana Andryushina (Rusia), 5-3 cu Katrina Lehis (Estonia), 5-2 cu Maryam Malikova (Azerbaidjan), 5-3 cu Catharina Kock (Finlanda), 3-5 cu Alberta Santuccio (Italia), 2-5 cu Yana Shemyakina (Ucraina); pe tabloul de 32 a pierdut cu 10-15 în faţa britanicei Corinna Lawrence;
Simona Pop – în preliminarii, Grupa D, a obţinut următoarele rezultate: 5-3 cu Brenda Briasco (Italia), 5-4 cu Lis Fautsch (Luxemburg), 2-5 cu Anna Sivkova (Rusia), 1-5 cu Irina Embrich (Estonia), 2-5 cu Britta Heidemann (Germania), 3-5 cu Vivien Varnai (Ungaria);

Scrimă, sabie individual masculin:
Tiberiu Alexandru Dolniceanu – Medalie de argint – în FINALĂ a pierdut cu 10-15 în faţa ucraineanului Andriy Yagodka. Celelalte rezultate: în preliminarii, Grupa A: 5-3 cu Azar Taghiyev (Azerbaidjan), 5-1 cu Fernando Casares (Spania), 5-2 cu Georges Tsouroutas (Grecia), 5-3 cu Ibrahim Ant (Turcia); pe tabloul de 32 a câştigat cu 15-5 în faţa azerului Azar Taghiyev, în sferturi a câştigat cu 15-10 în faţa rusului Boris Savich; în semifinală a câştigat cu 15-11 în faţa italianului Luigi Miracco;
Iulian Robert Teodosiu – Locul 6 – în preliminarii, Grupa B, a obţinut următoarele rezultate: 5-0 cu Piotr Mateisin (Republica Moldova), 5-1 cu Robin Schroedter (Germania), 5-2 cu Nicolas Rousset (Franta), 5-1 cu Etele Ravasz (Ungaria), 1-5 cu Boris Savich (Rusia); pe tabloul de 32 a câştigat cu 15-12 în faţa germanului Robin Schroedter, în optimi a câştigat cu 15-11 în faţa bielorusului Aliaksandr Buikevich, dar în sferturi a pierdut cu 10-15 în faţa italianului Luigi Miracco;
Florentin Alin Badea – Locul 8 – în preliminarii, Grupa D, a obţinut următoarele rezultate: 5-4 cu Massimiliano Murolo (Italia), 5-3 cu Bence Gemesi (Ungaria), 5-1 cu Abdulla Hasanov (Azerbaidjan), 5-4 cu Bjoern Huebner (Germania), 4-5 cu Adam Skrodzki (Polonia); pe tabloul de 32 a câştigat cu 15-9 în faţa ungurului Bence Gemesi, în optimi a câştigat cu 15-12 în faţa germanului Richard Huebers, în sferturi a pierdut cu 8-15 în faţa ucrainianului Andriy Yagodka;
Georgian Mădălin Bucur – în preliminarii, Grupa C, a obţinut următoarele rezultate: 3-5 Seppe van Holsbeke (Olanda), 5-4 cu Martin Singer (Ungaria), 2-5 cu Giovanni Repetti (Italia), 5-3 cu Andriy Yagodka (Ucraina), 3-5 cu Ilya Motorin (Rusia); pe tabloul de 32 a pierdut cu 6-15 în faţa britanicului James Honeybone;

Box:
Daniel Florentin Niculescu (64 kg) – Locul 5 – în sferturi a pierdut cu 0-3 în faţa azerului Collazo Sotomayor;

Înot:
100 m spate: Robert Andrei Glinţa – Locul 3 – în semifinala 2, cu timpul 55.70 – s-a calificatîin FINALĂ;
800 m liber feminin: Emilia Maria Colţi Dumitrescu – Locul 12 în serii cu timpul 9:19.40
ştafeta 4×100 m liber masculin: Robert Andrei Glinţa, Bogdan Mihai Petre, Bogdan Andrei Scarlat, Gabriel Cristian Sonoc – Locul 13 – cu timpul 3:32.69;
400 m liber masculin: Bogdan Andrei Scarlat – Locul 26 – cu timpul 4:00.57;

Baschet:
Echipa masculină a ROMÂNIEI a pierdut cu 15 -16 în faţa Lituaniei, în Grupa A;
Echipa feminină a ROMÂNIEI a pierdut cu 12-14 în faţa Lituaniei, in Grupa D. (cosr.ro)
Sursa foto: baku2015.com

De același autor

Related Articles