Italia, ultima redută pentru naționala de polo a României în drumul spre Jocurile Olimpice 2016

Naționala de polo pe apă a României va înfrunta Italia, multiplă campioană olimpică, mondială și europeană, astăzi, în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Trieste (Italia), în meciul decisiv pentru calificarea la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro.

Italia, tripla campioană olimpică a câștigat Grupa B a turneului de la Trieste, în timp ce România a ocupat locul 4 în Grupa A.

Partida va încheia sferturile de finală ale turneului, fiind programată în această seară, de la ora 21,30 (ora României).

Tricolorii au obținut dramatic calificarea în sferturi, după ce au remizat joi cu Rusia, scor 8-8, în timp ce Italia a învins Germania cu 12-6 și le-a devansat în clasament pe Spania și Olanda, toate având același număr de puncte.

sur sa foto: 24s.ro