Istoria Jocurilor Olimpice de iarnă: Ediţia a 18-a Nagano 1998

Nagano 1998

Japonia a fost pentru a doua oară gazda Olimpiadei de iarnă, de data aceasta la Nagano (7 – 22 februarie 1998), după Sapporo în 1972.

Deschiderea oficială a celei de-a XVIII-a ediţii a Jocurilor Olimpice de iarnă a fost făcută de împăratul Hirohito.

La Olimpiada de la Nagano şi-au făcut apariţia noi sporturi: curling, snowboard şi hochei pe gheaţă feminin.

Au participat 72 de naţiuni şi nu mai puţin de 2.177 de sportivi (1 502 bărbaţi, 675 femei), care s-au întrecut în 68 de probe (37 masculine, 29 feminine, 2 mixte).

S-a înregistrat şi o premieră istorică la bob: după patru manşe, ocupantele primelor două locuri nu au putut fi departajate, echipajele Italiei şi Canadei primind fiecare medalia de aur.

Norvegianul Björn Daehlie a cucerit trei medalii de aur în proba de schi nordic, devenind primul sportiv de la Jocurile de iarnă care câştigă în întreaga carieră nu mai puţin de 12 medalii olimpice.

La Nagano, primul turneu feminin de hochei pe gheaţă s-a încheiat cu victoria SUA.

Primele locuri în clasamentul general pe medalii: Germania (29 de medalii, din care 12 de aur); Norvegia (25 de medalii, din care 10 de aur); Rusia (18 medalii, din care 9 de aur); Canada (15 medalii, din care 6 de aur).

România a fost prezentă la Nagano cu 17 sportivi (5 femei şi 12 bărbaţi), cel mai bine comportându-se Eva Tofalvi, care se clasează pe locul 11 în proba de biatlon 15 km.

– locul 26 – sanie: Ion Stanciu

– locul 27 – bob-4: Florin Enache, Marian Chiţescu, Iulian Pacioianu, Mihai Dumitraşcu

– locul 27 – sanie: Corina Drăgan

– locul 30 – patinaj viteză, 5.000 m: Dezideriu Horvath

– locul 31 – biatlon, 7,5 km: Eva Tofalvi

– locul 34 – patinaj viteză, 1.500 m: Mihaela Dascălu

– locul 34 – schi fond, 30 km liber: Monica Lăzăruţ

– locul 44 – patinaj viteză, 1.500 m: Dezideriu Horvath

– locul 45 – schi fond, 15 km urmărire: Zsolt Antal

– locul 45 – schi fond, 30 km: Zsolt Antal