Hypo Niederosterreich- HCM Baia Mare 23-20, în Liga Campionilor la handbal feminin

HCM Baia MareHCM Baia Mare a fost învinsă de formaţia austriacă Hypo Niederosterreich cu scorul de 23-20 (16-10), sâmbătă seara, în localitatea Maria Enzersdorf, într-un meci din Grupa 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Primele zece minute ale meciului au fost echilibrate, dar de la scorul de 4-4 (10), gazdele s-au desprins la 8-4 (12). Hypo a reuşit să intre la pauză cu un avans de 6 goluri pe tabela de marcaj (16-10), care s-a dovedit în cele din urmă a fi decisiv. Susţinută de numeroşi spectatori români, HCM a făcut un joc mult mai bun în repriza secundă, cu cinci goluri marcate şi unul primit în primele zece minute, dar a ratat nu mai puţin de cinci aruncări de la 7 metri (Rudics, Marin, Geiger, Puiu, Diniş-Vârtic), unele în moment importante ale meciului.

Portarul Barbara Arenhart a fost, fără îndoială, cea mai bună jucătoare a meciului, secundată de Do Nascimento, autoare a 11 goluri. Paula Ungureanu, care a apărat două aruncări de la 7 metri, a fost cea mai bună componentă a vicecampioanei României.

Au evoluat echipele:

Hypo: Barbara Arenhart – Fabiana Carvalho Carneiro Diniz, Alexandra Do Nascimento (11 goluri), Ana Paula Rodrigues (5), Fernanda Franca Da Silva (1), Gorica Acimovic, Simona Spiridon (1), Denise Cavaleiro Fachinello (4), Fracinelle Gomes Da Rocha (1). Antrenor: Morten Ronerklint Soubak.

HCM Baia Mare: Paula Ungureanu, Claudia Cetăţeanu – Aneta Pîrvuţ (1 gol), Ioana Laura Oltean (2), Melinda Geiger (2), Ana-Maria Tănăsie, Oana Bondar, Gabriella Szucs, Jenica Rudics (4), Diana Puiu (3), Luciana Marin (3), Timea Tătar (1), Teodora Diniş-Vârtic, Adriana Nechita (2), Renata Ghionea (2). Antrenor: Costică Buceschi.

Arbitri: Leif Poulsen, Henrik Mortensen (ambii din Danemarca); Delegat EHF: Vladimir Sokol (Croaţia)

În alt meci, Gyor a învins pe Thuringer HC cu 29-22.

Gyor Audi ETO KC ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Hypo Niederosterreich, 4 p, Thuringer HC, 2 p, HCM Baia Mare, 2 p.

HCM Baia Mare va juca următorul meci pe 10 noiembrie, acasă, cu campioana Germaniei, Thuringer HC.Sursa:Agerpres