HCM Baia Mare a învins pe Viborg în turneul de calificare în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin

HCM Baia MareHCM Baia Mare a învins formaţia daneză Viborg HK cu scorul de 26-25 (11-12), sâmbătă, în primul meci din cadrul turneului de calificare în grupele Ligii Campionilor găzduit de Sala Sporturilor ”Lascăr Pană” din Baia Mare.

Vicecampioana României s-a impus graţie unui gol reuşit de Melinda Geiger cu 7 secunde înainte de finalul meciului şi va întâlni, duminică, învingătoarea dintre Team Tvis Holstrebo (Danemarca) şi Sercodak Dalpsten (Olanda), în meciul decisiv pentru calificarea în grupele competiţiei.

Meciul, urmărit de peste 2000 de spectatori, s-a disputat sub semnul echilibrului, atât în prima repriză cât şi în actul secund. Viborg s-a aflat în avantaj de 2 goluri în minutul 39 (15-13), dar băimărencele au preluat conducerea doar după 3 minute cu 16-15 şi s-au menţinut la conducere cu 19-17 (46), 22-19 (49) şi 24-23 (56). Pe final însă, danezele au reuşit să egaleze, 25-25 în minutul 59, dar Melinda Geiger a punctat decisiv când mai erau 7 secunde de joc.

Pentru HCM Baia Mare au punctat Eliza Buceschi (8), Adriana Nechita (4), Renata Ghionea (3), Melinda Geiger (3), Aneta Pîrvuţ (3), Gabriella Szucs (2), Teodora Vîrtic (2), Lena Rudics (1).
Cele mai bune jucătoare ale echipei daneze au fost Sanja Damnjanovic (8), Maria Fisker (7) şi Mouna Chebbah (4).
Viborg are în palmares 3 trofee în Liga Campionilor, în 2006, 2009 şi 2010, ultima oară dipă o finală cu Oltchim Râmnicu Vâlcea.

HCM Baia Mare va înfrunta duminică formaţia daneză Team Tvis Holstrebo, în finala turneului.  Holstrebo a dispus lejer de Sercodak Dalpsten (Olanda) cu 38-30Sursa:Agerpres