Handbaliştii români au pierdut în Austria, primul meci din calificările pentru CM 2017

Romania-Italia precalificari EURO 2018 Resita handbal masculin (6)

Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă de reprezentativa Austriei cu 27-24 (13-9), miercuri seara, 4 noiembrie, în deplasare, în Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2017.

Prima parte a meciului a fost echilibrată, perioadă în care elevii lui Aihan Omer au condus diferenţa maximă fiind de două goluri, 5-3. Din minutul 20, când era egalitate, 7-7, gazdele au marcat de cinci ori la rând şi s-au desprins la 12-7. La pauză, Austria a intrat cu un avantaj de patru goluri, 13-9, iar în repriza secundă şi-a făcut jocul reuşind să se distanţeze şi la 8 goluri, 22-14 (min 42). Până la finalul meciului, România a reuşit doar să mai reducă din diferenţă, la aceasta contribuind şi portarul Mihai Popescu. S-a încheiat 27-24 pentru Austria, tricolorii având o misiune dificilă în returul de la Baia Mare, din 14 ianuarie 2016.

În celălalt meci al grupei, Italia a învins miercuri, Finlanda cu 27-19. România va juca următorul meci duminică, 8 noiembrie, cu Italia, la Călăraşi, de la ora 18:00. Doar câştigătoarea grupei se va califica în play-off-ul Campionatului Mondial din Franța 2017.

Pentru România au înscris: Valentin Ghionea 9 goluri, Alex Csepreghi 6, Cristian Fenici 3, Marius Sadoveac 3, Demis Grigoraş 2, Marius Novanc 1.

Golurile echipei Austriei au fost marcate de Robert Weber – 6, Nikola Bilyk 6, Sebastian Frimmel 5, Maximilian Hermann 3, Alexander Hermann 2, Dominik Schmid 2, Tobias Wagner 2, Janko Bozovic 1.