Ascultă Radio România Reșița Live

Handbalistele tricolore au pierdut şi cu Germania. Calificarea în sferturile Mondialului, compromisă

Naţionala de handbal feminin a României a debutat cu stângul în faza grupelor principale de la Campionatul Mondial din Danemarca, Norvegia şi Suedia. Tricolorele au întânit Germania, care s-a impus cu 24-22, după ce la pauză selecţionata noastră conducea cu 12-9.

Handbalistele tricolore au pierdut şi cu Germania. Calificarea în sferturile Mondialului, compromisă

Articol editat de Vali Hora, 7 decembrie 2023, 21:29

A doua repriză a fost una de coşmar pentru elevele lui Florentin Pera, care au ratat foarte mult, în special pe extreme. Germania a marcat gol după gol şi a avut în minutul 50 avantaj de cinci goluri. Pe final, tricolorele au mai redus din diferenţă, dar n-au mai avut forţa de a întoarce rezultatul.

Înfrângerea cu nemţoaicele compromite practic şansele de calificare ale tricolorelor în sferturile competiţiei mondiale.

După meciul cu Germania, urmează sâmbătă, de la ora 16.30, duelul cu Japonia – iar luni, 11 decembrie, tricolorele vor înfrunta Polonia.

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!
Sport marți, 16 iunie 2026, 16:42

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!

Bărbuţ evoluează pe postul de extremă dreapta sau atacant lateral, iar atuurile sale sunt viteza, tehnica şi experienţa acumulată la echipe...

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!
Sport marți, 16 iunie 2026, 14:01

Fotbal: Laurenţiu Reghecampf revine pe banca formaţiei ES Tunis

Reghecampf revine astfel la formația pe care a pregătit-o în perioada noiembrie 2024 – martie 2025 – şi cu care a cucerit Cupa...

Fotbal: Laurenţiu Reghecampf revine pe banca formaţiei ES Tunis
Sport luni, 15 iunie 2026, 22:35

Surpriza Mondialului! Selecționata Capului Verde a încurcat “Furia Roja”

Spania a practicat un joc lent, previzibil, în fața unei echipe disciplinate, care s-a apărat grupat și a oferit puține spații. Joao Paulo,...

Surpriza Mondialului! Selecționata Capului Verde a încurcat “Furia Roja”
Sport duminică, 14 iunie 2026, 21:26

Handbal, juniori IV: CSM Reșița a cucerit bronzul național!

În sala Centrului UBB din cartierul Moroasa, tinerii rossoneri au debutat cu un semieșec: 31-31 contra echipei CSM Ploiești, într-un meci în...

Handbal, juniori IV: CSM Reșița a cucerit bronzul național!
Sport duminică, 14 iunie 2026, 19:08

„Alina Vuc Trophy”, o reuşită! Urmaşele campioanei reşiţene au făcut spectacol la Sala Polivalentă

Luptătoarele  și-au arătat calitățile pe saltea, în cadrul unui turneu gândit ca un omagiu adus celei mai titrate luptătoare a țării...

„Alina Vuc Trophy”, o reuşită! Urmaşele campioanei reşiţene au făcut spectacol la Sala Polivalentă