Handbalistele românce nu mai pot prinde un loc în semifinale, deşi au câştigat meciul cu Spania

HANDBALL-EUR-ESP-ROU

România a învins Spania cu 22-20, luni seara, 15 decembrie, în penultimul joc din grupa întâi principală, la Campionatele Europene de handbal feminin. Cu toate acestea, tricolorele nu mai au nicio şansă să se califice în semifinalele competiţiei. Danemarca a câştigat cu 23-20 partida cu Ungaria şi este pe locul doi în grupă. În cel de-al doilea meci de luni, Norvegia a obținut calificarea în semifinale, după 26-24 cu Polonia.

În meciul contra Spaniei, handbalistele românce au reuşit să revină după ce la pauză au fost conduse cu cinci goluri. În repriza secundă, Spania a marcat doar de patru ori, timp de 25 de minute. Portarul naţionalei României, Paula Ungureanu, a apărat jumătate din aruncările ibericelor. Cristina Neagu a marcat cele mai multe goluri- 7, pentru selecţionata pregătită de Gheorghe Tadici şi de reşiţeanul Florin Pera. În urma acestui rezultat, România acumulează 3 puncte. O victorie în meciul de miercuri contra Poloniei, poate duce România cel mult pe locul trei în grupă.