[UPDATE] Handbalistele de la Universitatea Reşiţa au ocupat locul 3 la al doilea turneu semifinal al junioarelor 1

CS Universitatea Resita

Echipa feminină de handbal Universitatea Reşiţa a încheiat pe locul 3 al doilea turneu semifinal din Campionatul Naţional al junioarelor 1. În seria D în care au jucat, handbalistele antrenate de Cristian Busuioc și Liviu Viașu au obţinut o singură victorie, împotriva formaţiei CSS Petroşani şi au fost învinse de CSS 2 Bucureşti şi de LPS Roman. Cele două echipe s-au calificat la turneul final care are loc în perioada 30 aprilie – 4 mai.
CS Caraş-Severin a încheiat în clasamentul seriei D pe locul 3 cu 3 puncte, urmată de CSS Petroşani fără niciun punct. CSS 2 Bucureşti a fost liderul seriei cu 9 puncte, secondată de LPS Roman cu 6 puncte. Doar primele două clasate s-au calificat la turneul final.

Rezultate complete de la al doilea turneu semifinal:
Etapa I:
Universitatea Reşiţa – CSS Petroşani 34-27 (15-12)
CSS 2 Bucureşti – LPS Roman 34-29 (17-17)

Etapa a II-a:
CSS Petroşani – LPS Roman 29-34 (11-17)
Universitatea Reşiţa – CSS 2 Bucureşti 28-33 (13-14).

Etapa a III-a:
CSS 2 Bucureşti – CSS Petroşani 44-33 (24-14) şi
Universitatea Reşiţa – Universitatea Reşiţa 27-29 (10-15).

***

Handbalistele de la Universitatea Reşiţa au câştigat primul meci de la al doilea turneu semifinal din Campionatul Naţional al junioarelor 1. Elevele lui Cristian Busuioc şi Liviu Viaşu au învins joi, 24 aprilie, cu 34-27 pe CSS Petroşani. În celălalt meci de joi, CSS 2 Bucureşti – LPS Roman 34-29. Vineri, Universitatea Reşiţa va juca al doilea meci împotriva bucureştencelor de la ora 14:15. Reşiţencele mai au nevoie de o victorie pentru a-şi asigura participarea la turneul final, unde se califică primele două echipe din fiecare din cele patru serii. Al doilea turneu semifinal din Campionatul Naţional de handbal al junioarelor 1 are loc în municipiul Roman.