Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Federaţia Europeană de Handbal a dat publicităţii lista cluburilor confirmate pentru participarea în sezonul 2026-2027 al Ligii Campionilor. La feminin, vicecampioana României, CSM Bucureşti, a primit locul solicitat prin upgrade.
Articol editat de Vali Hora, 22 iunie 2026, 16:24
Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat, Sistemul de joc rămâne neschimbat. Vor fi formate două grupe a câte opt echipe.
Decizia a fost luată de Comitetul Executiv al EHF, care a anunţat şi extinderea sistemului de joc în competiţia masculină. Aici, numărul de participante va creşte de la 16 la 24 de echipe, urmând a fi formate şase grupe a câte patru formaţii.
La masculin, ţara noastră va fi reprezentată de campioana Dinamo Bucureşti.
foto: facebook CSM Bucuresti