Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Canadei , după penalizarea lui Vettel

60

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, pe circuitul de la Gilles-Villeneuve (4,361 km), a şaptea etapă a Campionatului Mondial, scrie Agerpres.ro

Victoria lui Hamilton s-a datorat unei penalizări de cinci secunde care i-a fost aplicată germanului Sebastian Vettel (Ferrari), care a trecut primul linia de sosire, dar a fost sancţionat ca urmare a faptului că l-a împins pe Hamilton într-un parapet după ce şi-a redresat maşina ieşită pe spaţiul verde ajungând cu ea ulterior chiar în faţa britanicului.

Campionul mondial Lewis Hamilton, a fost cronometrat cu timpul de 1 h 29 min 07 sec 084/1000, în timp ce Vettel, plecat din pole position, a sosit la 3 sec 658/1000, pe trei sosind monegascul Charles Leclerc (Ferrari), la 4 sec 696/1000.

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a reuşit cel mai rapid tur al cursei (al 69-lea), cu timpul de 1 min 13 sec 078/1000 (viteză medie de 214,833 km/h).

Hamilton conduce în clasamentul general al piloţilor, urmat de Valtteri Bottas şi de Sebastian Vettel.