Haltere: Ionela Butacu a adus două medalii de argint României la Europenele Under-15

Sportiva română Ionela Butacu a cucerit două medalii de argint, duminică, în limitele cat. 59 kg, la Campionatele Europene de haltere Under-15 de la Raszyn (Polonia).

Butacu (CS Botoşani) a luat argintul la aruncat, cu 86 kg, şi la total, cu 156 kg, în timp ce la smuls s-a clasat pe patru, cu 70 kg, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Haltere.

La Under-17, Mihăiţă Tănăsoiu (CS Olimpia Bucureşti) s-a clasat pe locul 5 la stilul smuls, în cadrul cat. 73 kg, cu 121 kg, la aruncat a fost al patrulea, cu 155 kg, iar la total a ocupat locul cinci, cu 276 kg.

După cinci zile de competiţii, bilanţul României la Europenele Under-15 şi Under-17 este de 22 medalii, 9 de aur, 5 de argint şi 10 de bronz.

România participă cu 18 sportivi la competiţie, la Under-15 cu Narcis Papolti (cat. 49 kg), Lucian Cambei (cat. 49 kg), Ramon Ilie (cat. 55 kg), Gabriela Chifiriuc (cat. 40 kg), Alexia Şipoş (cat. 49 kg), Ionela Butacu (cat. 59 kg), Ionela Bosînceanu (cat. 71 kg) şi Ana Mihai (cat. +81 kg), iar la Under-17 cu Cosmin Isofache (cat. 55 kg), Iulian Diaconu (cat. 61 kg), Tiberiu Donose (cat. 67 kg), Mihăiţă Tănăsoiu (cat. 73 kg), Nicu Vîlcu (cat. 96 kg), Ioana Miron (cat. 45 kg), Maria Ghihanis (cat. 55 kg), Estefania Dobre (cat. 59 kg), Petronela Budăi (cat. 76 kg) şi Mihaela Buşe (cat. 81 kg).