Ascultă Radio România Reșița Live

Halep s-a calificat, în premieră, în semifinale la US Open

Simona Halep calificata in semifinale la US Open

Halep s-a calificat, în premieră, în semifinale la US Open

Articol editat de Radio Resita, 10 septembrie 2015, 07:04

Simona Halep s-a calificat, în premieră, în semifinalele turneului de tenis US Open. Miercuri seara, 9 septembrie, românca a învins-o pe belarusa Victoria Azarenka, cu 6-3, 4-6, 6-4. Meciul a fost întrerupt, din cauza ploii, în setul trei la scorul de 2-1 pentru Azarenka şi 40-15 pentru Simona, aflată la serviciu.

În penultimul act al turneului american, Halep o va înfrunta vineri, pe italianca Flavia Pennetta, care a eliminat-o pe cehoaica Petra Kvitova. Pennetta o conduce pe Halep 3-1 la meciurile directe.

În cealaltă semifinală de vineri, americanca Serena Williams, liderul mondial, o va înfrunta pe italianca Roberta Vinci.

sursa foto: digisport.ro

(Adina Niţă)