[UPDATE] Daniel Ricciardo a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Canadei

Daniel Ricciardo

Luni, 9 iunie, ora 1

Pilotul australian Daniel Ricciardo de la Red Bull a câştigat duminică prima sa cursă de Formula 1, Marele Premiu al Canadei, de la Montreal. Pilotul de la Antipozi, în vârstă de 24 ani, s-a impus în faţa germanilor Nico Rosberg de la Mercedes şi Sebastian Vettel de la Red Bull.  Daniel Ricciardo pus capăt dominaţiei echipei Mercedes, care s-a impus în primele şase curse ale sezonului. Cu două tururi înainte de finalul cursei, brazilianul Felipe Massa s-a acroşat violent cu mexicanul Sergio Perez. Cei doi piloţi au scăpat, din fericire, nevătămaţi. În clasamentul general al piloţilor, lider este Nico Rosberg cu 140 de puncte, urmat de Lewis Hamilton cu 118 puncte. Pe locul trei se află Daniel Ricciardo cu 79 de puncte. La constructori, pe primul loc se află echipa Mercedes cu 258 de puncte, secondată de Red Bull-Renault cu 139 de puncte şi de Ferrari cu 87 de puncte.

Duminică, 8 iunie, ora 8

Pilotul german Nico Rosberg de la Mercedes va pleca astăzi din pole-position în Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, etapa a şaptea a Campionatului Mondial. El va fi urmat de coechipierul său, britanicul Lewis Hamilton. Cursa va începe de la ora 21.

Grila completă de start:

1. Nico Rosberg (Germania/Mercedes)

2. Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes)

3. Sebastian Vettel (Germania/Red Bull-Renault)

4. Valtteri Bottas (Finlanda/Williams-Mercedes)

5. Felipe Massa (Brazilia/Williams-Mercedes)

6. Daniel Ricciardo (Australia/Red Bull-Renault)

7. Fernando Alonso (Spania/Ferrari)

8. Jean-Eric Vergne (Franţa/Toro Rosso-Renault)

9. Jenson Button (Marea Britanie/McLaren-Mercedes)

10. Kimi Räikkönen (Finlanda/Ferrari)

11. Nico Hülkenberg (Germania/Force India-Mercedes)

12. Kevin Magnussen (Danemarca/McLaren-Mercedes)

13. Sergio Pérez (Mexic/Force India-Mercedes)

14. Romain Grosjean (Franţa/Lotus-Renault)

15. Danil Kviat (Rusia/Toro Rosso-Renault)

16. Adrian Sutil (Germania/Sauber-Ferrari)

17. Pastor Maldonado (Venezuela/Lotus-Renault)

18. Max Chilton (Marea Britanie/Marussia-Ferrari)

19. Jules Bianchi (Franţa/Marussia-Ferrari)

21. Marcus Ericsson (Suedia/Caterham-Renault)

20. Kamui Kobayashi (Japonia/Caterham-Renault)

22. Esteban Gutiérrez (Mexic/Sauber-Ferrari).

Circuitul “Gilles Villeneuve” este constituit dintr-o serie de linii drepte foarte rapide, legate prin intermediul unor viraje lente. Caracteristica aparte este constituită de posibilitatea atingerii unor viteze de peste 300 km/h de patru ori în fiecare tur.