Gimnaştii juniori în afara podiumului, la Sofia

ART-ECh Sofia/BUL - 2014:

La Sofia, în „Armeec Sport Arena”, miercuri 21 mai, au avut loc întrecerile juniorilor din prima zi a Campionatului European de gimnastică artistică.

Echipa de juniori a României a terminat ediția 2014 a întrecerilor continentale pe locul 19, cu 227,533 puncte. Gimnaştii noştri nu au reușit calificarea în finala de la individual compus unde Ionuț Todor a ocupat doar locul 57 cu 74,564 puncte. În calificările pentru finalele pe aparate juniorii români au ocupat următoarele poziţii: la sol locul 45 Emanuel Bădilă; cal poziţia 53 Ionuț Todor; la inele s-a clasat pe 36 Robert Ghiuzan; sărituri locul 19 Robert Ghiuzan; paralele poziţia 76 Ionuț Todor; bară locul 69 Robert Ghiuzan. În urma acestor rezultate echipa de gimnastică juniori a României a ratat calificarea in toate finalele competiţiei din Bulgaria. De asemenea, juniorii noștri au ratat și calificarea pentru Jocurile Olimpice ale Tineretului din acest an.

În cadrul concursului pe echipe al juniorilor medaliile de aur au fost adjudecate de Marea Britanie 254,094 puncte, urmată pe podium de Rusia 252,395 și Franța 246,402 puncte.

Joi, 22 mai, încep calificările în concursul seniorilor.

Sursa foto: ueg.org