Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO] HC Adrian Petrea a pierdut meciul cu Steaua din etapa a 23-a a Ligii Naţionale de handbal masculin

Handbaliştii reşiţeni au ratat mult la începutul meciului şi după 9 minute steliştii conduceau cu 5-2, moment în care antrenorul Adrian Petrea a solicitat primul time-out. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în minutul 14, când Steaua avea un avans de 6 goluri, 9-3. Până la pauză, gazdele au redus din diferenţă, dar Steaua a rămas în avantaj, 14-12. În partea a doua a partidei, diferenţa pe tabela de marcaj nu a fost mai mare de două goluri, echipele trecând, pe rând, la conducere. Steaua a gestionat, însă, mai bine finalul şi şi-a adjudecat cele trei puncte.

[FOTO] HC Adrian Petrea a pierdut meciul cu Steaua din etapa a 23-a a Ligii Naţionale de handbal masculin

Articol editat de Radio Resita, 8 martie 2016, 05:52 / actualizat: 8 martie 2016, 9:52

Adrian Petrea, handbalAntrenorul gazdelor Adrian Petrea a făcut aprecieri la finalul jocului: „Vreau să încep cu felicitările de rigoare, din partea mea către Ovidiu Mihăilă, pentru victoria din seara asta. Provenim din valul tânăr de antrenori, avem o altă viziune, poate o altă concepție față de alți antrenori. Încercăm să implementăm alte stiluri sau cu totul altceva la echipele pe care le conducem. Muncim din greu amândoi. Dar regretul meu e că pe teren se mai află câteodată și alți factori care împiedică munca, rezultatul bun al muncii celor două echipe care își dispută meciul. Am avut un început de meci ezitant, în care portarul Stelei a avut niște intervenții excepționale, care au dus echipa oaspete într-un avantaj consistent. Am reușit pe durata meciului să reglăm problema concentrării la finalizare, am intrat în meci și chiar am avut șansa să câștigăm. Sunt mai mulți factori din cauza cărora am pierdut. Și lipsa noastră de concentrare în unele faze de atac și apărare și pot să zic aici și unele decizii … nu știu… eronate sau voite ale celor doi arbitri. Felicit echipa Steaua pentru calificarea în play-off, le urez mult noroc pe mai departe. Am avut acea fază din final la scor egal, dar până la urmă așa au simțit Dospinescu și Lela să trateze faza respectivă, cu o aeriană. Eu nu am nimic împotriva modului în care se înscrie un gol, poți să dai un gol cu capul, și cu fundul, și cu spatele, în momentul în care ai dat gol pe mine nu mă interesează modul în care ai făcut-o. Așa a fost să fie în seara asta, mergem mai departe. Mai avem încă trei șanse ca să putem câștiga cele trei puncte care să ne asigure prezența în play-off. Urmează încă trei meciuri, cu Timișoara, Ploiești și Baia Mare. Încercăm să câștigăm următorul meci, la Timișoara, unde ne așteaptă un meci mai greu decât cel cu Steaua. Știți foarte bine orgoliile bănățene. Dacă nu, mai avem șansa cu Ploieștiul acasă, dacă nu, mai avem șansa la Minaur. Dacă nu, ne vom duce în play-out, care-i problema? Calificarea în play-off este un obiectiv impus de noi, ca echipă, dacă putem să-l ducem până la capăt e bine. Dacă nu, ne vom lupta pentru obiectivul impus de club”.

La rândul său, antrenorul Stelei, Ovidiu Mihăilă, a declarat: Ovidiu Mihaila, handbal„A fost un meci frumos, un meci care a avut ritm, un meci care a arătat oamenilor care au venit la sală niște lucruri extraordinare. În primul rând, caracter și determinare din partea ambelor echipe. A fost un meci extrem de echilibrat, în care, la prima impresie, diferența a făcut-o poarta în anumite momente și ne-a permis să facem o diferență pe final care să ne dea șansa de a câștiga. Dar eu zic că, așa cum s-a desfășurat jocul, putea să câștige oricare dintre echipe. Din punctul meu de vedere, poarta a făcut diferența, cel puțin în repriza a doua. Așa cum am spus-o peste tot, îl felicit pe Adi pentru ceea ce a construit aici, trebuie făcut totul cu răbdare și în timp. Este un om care poate să pună pe picioare sau mai bine spus să revigoreze handbalul din Reșița, pentru că acești oameni trăiesc acest fenomen și este păcat să nu vină la sală să vadă un spectacol. Într-adevăr, e bine când câștigi. Dar atunci se văd adevărații oameni și adevărații suporteri care ajută și sprijină echipa în momentele grele”.

Una dintre cele mai spectaculoase faze ale meciului, care din nefericire pentru reşiţeni nu a reuşit, a fost o aeriană încercată de Florin Dospinescu împreună cu Cristian Lela, cu aproximativ cinci minute înainte de finalul jocului, când cele două echipe erau la egalitate, 25-25.

În acest moment, HC Adrian Petrea Reşiţa este pe locul 7 în clasament, cu 36 de puncte şi va juca în etapa următoare în deplasare, cu Politehnica Timişoara, la finalul acestei săptămâni.

(Adina Niţă)

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
Sport luni, 22 iunie 2026, 23:29

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale

În minutul 5, la scorul de 0-0, starul argentinian a ratat un penalty. El s-a revanșat însă cu două goluri din acțiune, marcate în minutele 38...

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:58

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia

Japonia a făcut un meci perfect și s-a impus prin golurile marcate de Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) și Junya Ito (69). Cu acest succes,...

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:05

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului

Prima repriză a meciului de la Fărcășești a fost una relativ echilibrată, ofensivele celor două echipe nereușind să fructifice ocaziile...

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!