Final de Mondial pentru România. Handbalistele tricolore s-au impus cu emoţii în faţa Poloniei

Naţionala de handbal feminin a României şi-a încheiat cu o victorie parcursul la Campionatul Mondial din Danemarca, Norvegia şi Suedia. În ultima etapă din grupa principală III, tricolorele au învins, cu emoţii, reprezentativa Poloniei.

Elevele lui Florentin Pera au condus la pauză cu 13-10 – dar polonezele au revenit în partea a doua, reuşind să egaleze la 25 în minutul 53. Finalul a aparţinut din nou României, care s-a impus în cele din urmă cu 27-26. Eliza Buceschi a fost declarată MVP-ul partidei.

În urma acestui rezultat, România a adunat 6 puncte – bilanţ cu care a ocupat locul trei în grupă. În faza sferturilor s-au calificat din grupa III Danemarca şi Germania.
Naţionala noastră va intra în clasamentul poziţiilor 9-12, ierarhia finală urmând să fie cunoscută după disputarea jocurilor din celelalte grupe.

sursa foto: facebook Federatia Romana de Handbal