Fetele merg la Mondial, băieţii rămân acasă

HANDBAL FEMININ - AMICAL - ROMANIA - GERMANIA

Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat la turneul final al Campionatului European 2014, după ce a învins duminică formaţia similară a Belarus cu 32-20. Partida s-a disputat în Sala Sporturilor “Lascăr Pană” din Baia Mare, fiind ultimul meci al “tricolorelor” din Grupa a 6-a preliminară. Învingătoare şi în tur cu 30-28, elevele lui Gheorghe Tadici şi a reşiţeanului Florin Pera, au obţinut calificarea la turneul final din Croaţia şi Ungaria din luna decembrie de pe locul secund din grupă.

Nu acelaşi succes l-a avut naţionala masculină care a ratat calificarea la turneul final de anul viitor din Qatar. Selecţionata ţării noastre a pierdut duminică în deplasare, în Suedia, cu 27-21 în manşa retur din play-off. Nordicii s-au impus şi în urmă cu o săptămână la Bucureşti cu 25-24.