FC Sevilla, campioană în Europa League! Finala-maraton cu AS Roma s-a decis la penaltiuri

Disputată pe Puskas Arena din Budapesta, finala Europa League dintre FC Sevilla şi AS Roma a avut loc într-o atmosferă incendiară, creată de suporterii din tribune. Italienii au avut un start mai bun, iar eforturile ofensive ale Romei s-au concretizat în minutul 35, când Paulo Dybala l-a învins pe portarul Bounou cu un şut din marginea careului după un serviciu excelent al lui Mancini.

Până la pauză, Sevilla a căutat fără succes golul egalizator. Cea mai mare şansă a spaniolilor a venit în prelungirile reprizei, când mingea şutată de la mare distanţă de Ivan Rakitic a lovit bara porţii italiene. Debutul reprizei secunde a consemnat o dominare clară a Sevillei, care a reuşit să restabilească egalitatea în minutul 55, în urma unui autogol: Jesus Navas a centrat de pe dreapta atacului spaniol, iar Gianluca Mancini a deviat nefericit în propria poartă.

La 1-1, jocul a devenit mai echilibrat, ambele ofensive ratând câteva ocazii mari. Tabela a rămas însă neschimbată – iar reprizele de prelungire n-au adus nici ele golul căutat de ambele ambele echipe. În prelungirile prelungirilor, Roma a avut şansa victoriei, dar mingea trimisă cu capul de Smalling către poarta spaniolă a căzut pe transversală.

La loviturile de departajare, Sevilla a fost mai inspirată şi s-a impus cu 4-1. Okampos, Lamela, Rakitic şi Montiel au marcat pentru spanioli, în timp ce pentru Roma a transformat Cristante şi au ratat Mancini şi Ibanez. FC Sevilla a câştigat astfel pentru a 7-a oară trofeul şi îşi reconfirmă renumele de specialistă a acestei competiţii.

Sevilla: Bounou – Jesus Navas, Bode, Gudelj, Alex Telles – Fernando, Rakitic – Ocampos, Oliver Torres, Bryan Gill – En-Nesyri. Rezerve: Dmitrovic, Alberto Flores, Montiel, Rekik, Suso, Jordan, Rafa Mir, Nianzou, Lamela, Marcao, Gomez, Bueno. Antrenor: Jose Luis Mendilibar

AS Roma: Rui Patricio – Mancini, Smalling, Ibanez – Zeki Celik, Cristante, Matic, Spinazzola – Pellegrini – Dybala, Abraham. Rezerve: Boer, Svilar, Karsdorp, Belotti, Diego Llorente, Camara, Wijnaldum, Bove, Zalewski, Volpato, Tahirovic, El Shaarawy. Antrenor: Jose Mourinho