Europa Conference League – start de playoff fără victorie românească

Echipele româneşti care evoluează în Conference League n-au început bine playoff-ul de calificare în grupe.

Pe Arena Naţională, FCSB a fost învinsă, scor 1-2, de echipa norvegiană Viking Stavanger. Roş-albaştrii au deschis scorul foarte rapid, în minutul 3, prin Florinel Coman, care a trimis în plasă mingea revenită din transversală după lovitura de cap a lui David Miculescu. Viking a ripostat rapid şi a punctat de două ori, după ezitări ale defensivei gazdelor. Nordicii au înscris în minutul 5, prin Kevin Aleksander Kabran, şi în minutul 35, prin Sondre Flem Bjoershol.
În repriza a doua, FCSB a atacat susţinut, dar defensiva norvegiană a rezistat până la final. Jocul de pe Arena Naţională a fost urmărit de circa 30.000 de spectatori, informează Agerpres. Returul va avea loc pe 25 august în Norvegia.

FCSB: 32. Ştefan Târnovanu – 28. Alexandru Pantea (2. Valentin Creţu, 54), 5. Joyskim Dawa, 16. Joonas Tamm, 33. Risto Radunovic – 18. Malcom Edjouma, 27. Darius Olaru – 98. Andrei Cordea (9. Ianis Stoica, 86), 10. Octavian Popescu (24. Vadim Raţă, 74), 7. Florinel Coman (căpitan) – 11. David Miculescu (90. Bogdan Rusu, 54). Antrenor: Nicolae Dică.

Universitatea Craiova a terminat la egalitate, 1-1, meciul disputat pe stadionul din Severin contra echipei israeliene Hapoel Beer-Sheva. Craiova a punctat prin Andrei Ivan (75 – penalty), după ce vicecampioana Israelului deschisese scorul prin Rotem Hatuel (70), într-un meci pe care ambele formaţii l-au încheiat în zece oameni. Paul Papp a primit t rosu în pauza meciului, după un incident petrecut pe tunelul de la vestiare, iar Elhamed de la oaspeţi a fost eliminat la două cartonaşe galbene. Manşa secundă va avea loc pe 25 august, la Beer-Sheva.

Universitatea Craiova: 1. David Lazar – 2. Paul Papp, 34. Raul Silva, 6. Vladimir Screciu – 33. Sergiu Hanca (23. Mihai Căpăţînă, 64), 4. Alexandru Creţu, 8. Alexandru Mateiu, 11. Nicuşor Bancu (căpitan) – 10. Ştefan Baiaram, 19. Elvir Koljic (27. Ivan Martic, 46), 9. Andrei Ivan. Antrenor: Mirel Rădoi.

Un rezultat de egalitate, 0-0, a obţinut şi CFR Cluj, pe terenul formaţiei RK Maribor. Campioana României n-a reuşit să marcheze în poarta formaţiei care ocupă în prezent ultimul loc în campionatul sloven.

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Camora (cpt.) – Deac, Boateng, Cvek, Roger – Jefte, Yeboah. Rezerve: Bălgrădean – Brucic, Păun, Malele, Petrila, Mistrati, Hoban, Kolinger, Bordeianu, Braun, Muhar, Buș. Antrenor: Dan Petrescu
Meciul retur se va juca la Cluj pe 25 august.

sursa foto: Agerpres