Echipa de junioare a României a obținut medalia de argint la Trofeul Jesolo

Podiumul de premiere la Trofeul Jesolo, la junioareEchipa de junioare a României, avându-le în componenţă pe Laura Jurcă, Andra Butuc, Ştefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica şi Andreea Iridon, a câştigat sâmbătă, 22 martie, medalia de argint la Trofeul Jesolo, competiţie de gimnastică ce se desfăşoară la Treviso în Italia.

Echipa de junioare a României a acumulat 212,900 puncte. Medalia de aur a revenit echipei Statelor Unite, cu 228 de puncte, iar pe locul 3 s-a clasat Italia, cu 211,400 puncte.

La individual compus, pe primul loc s-a clasat gimnasta americană Key Bailie, cu 58,250 puncte. Dintre gimnastele tricolore, cel mai bun loc a fost ocupat de Laura Jurcă. Ea a acumulat 55,500 de puncte și a terminat concursul de la individual compus al junioarelor pe locul 4.

Sursa foto: romgym.ro