Două medalii pentru atleţii români la JOT

Mihaita Novac

În penultima zi a concursului atletic din cadrul celei de-a doua ediții a Jocurilor Olimpice de Tineret de la Nanjing, luni, Mihăiţă Novac (foto) de la CSM Bacău a cucerit argintul în proba de aruncarea suliţei. Atletul a reuşit din a doua încercare să arunce 73 de metri 98 de centimetri.
Mădălin Gheban a încheiat pe locul 9 la 800 m, iar Gabriela Doroftei s-a clasat a 16-a la 1500 de metri.
România încheie această competiție cu două medalii de argint prin Rareș Toader (greutate ) și Mihăiță Novac (suliță).
La ediția precedentă, țara noastră reușea două locuri doi prin Bianca Răzor (400 m) și Alina Rotaru (lungime), la care se adăuga încă un bronz pentru Bianca Răzor cu ștafeta Europei de 100 m+200 m+300 m+400 m.