Deşi învinsă, România s-a calificat la CM de handbal feminin 2015

romania-polonia3

Echipa feminină de handbal a României şi-a asigurat prezenţa la Campionatul Mondial 2015 din Danemarca, deşi sâmbătă a fost învinsă de Serbia cu scorul de 28-24 (11-12), la Cluj-Napoca, în returul barajului de calificare, “tricolorele” beneficiind de victoria din tur, cu 32-26.

Începutul meciului a fost echilibrat, ambele formaţii aflându-se, pe rând, la conducere. Serbia s-a desprins la două goluri, 5-7, în minutul 15, dar tricolorele au revenit şi la pauză aveau avantaj de un gol, 12-11, scrie Agerpres.
Oaspetele, după patru goluri consecutive, în debutul părţii secunde, s-au desprins la 15-12 (35), iar avantajul Serbiei a crescut la patru goluri, 17-13 (38), dând emoţii echipei antrenate de suedezul Tomas Ryde.
România a reuşit să se menţină în joc, iar diferenţa nu a fost mai mare de două-trei goluri până în minutul 50, când Serbia avea 24-19 pe tabela de marcaj. Serbia a mai condus cu 28-23, în minutul 59, dar Cristina Neagu a marcat ultimul gol al meciului, cu 38 de secunde înainte de final, parafând astfel calificarea României la turneul final din Danemarca (5-20 decembrie). De remarcat că România a ratat patru aruncări de la 7 metri în acest meci.