[Foto-Video] Derby-ul Banatului la handbal masculin s-a încheiat la egalitate

80

În etapa a XII-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin, HC Adrian Petrea a încheiat la egalitatre, 25-25, cu SCM Politehnica Timișoara, într-un meci disputat la Sala Polivalentă din Reşiţa. Derby-ul Banatului s-a jucat în penultima etapă a turului și a prins ambele echipe în afara locurilor de playoff.

Ambele starturi de repriză au fost slabe pentru cei de la Poli, iar reșițenii au condus cu 7-3, la începutul partidei, însă oaspeții au egalat la 10, au condus cu 12-10 și au intrat în avantaj la pauză cu 14-13. Reșițenii au revenit în actul secund, bazându-se și pe intervențiile portarului Shota Tevzadze.

HC Adrian Petrea: Tevazdze, Sămînță, Drăghici – Turcu (8 goluri), Bahan (6), Vaidasigan (5), Dospinescu (2), Huta (1), Pîrvan (1), Rohozneanu (1), Ignat (1), Starchenko, Dragon, Heimbach.

SCM Politehnica Timișoara: Daskaloski, Savic, Vîlceanu – Lazarov (6), Marsanovic (5), Simovic (5), Milosevic (4), Fenici (3), Lasica (1), Ștefan (1), Furak, Pejovic, Santeiu, Neamțu, Wokan, Păiuș.