David Popovici, de neînvins! Încă o dată aur şi record la 200 m liber

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber cu un nou record al Campionatelor Mondiale de juniori.

În cadrul evenimentului sportiv care se desfăşoară în Peru, la Lima, sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 min și a câștigat fără emoții titlul cu un nou record al competiției.

“Astfel, după aurul de la Mondialele de seniori, aurul de la Europenele de juniori și aurul de la Europenele de seniori, David își trece în palmares și aurul la Mondialele de juniori, întregind astfel o vară fantastică pentru el și pentru natația românească”, este comentariul postat pe pagina de facebook a Federatiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Rezultate bune au obţinut şi fetele noastre în proba vitezistelor – 100 m liber. Aissia Prisecariu s-a clasat pe locul cinci, iar Rebecca Diaconescu a terminat a șasea.Timpii lor: Aissia Prisecariu – 1:02.58 min., Rebecca Diaconescu – 1:02.93 min.