David Popovici a câştigat titlul naţional şi la 400 m liber

Fostul campion european şi mondial David Popovici a câştigat titlul naţional în proba de 400 m liber, vineri, în cadrul Campionatelor Naţionale de înot în bazin de 50 de metri, găzduite de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.

Popovici (CS Dinamo) s-a impus cu timpul de 3 min 47 sec 54/100, la mare distanţă de următorii clasaţi pe podium Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua), 3 min 54 sec 38/100, şi Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara), 3 min 55 sec 56/100.

Pentru David Popovici este a treia victorie la aceste Naţionale, după cele obţinute la 100 m liber şi 200 m liber, probe în care este calificat la JO 2024.

Rezultatele finalelor de vineri:
FEMININ
200 m fluture

1. Eva Maria Paraschiv (CSM Constanţa) 2:17.00
2. Maia Ioana Cernea (ACS Navi Bucureşti) 2:18.18
3. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua) 2:18.19

50 m bras
1. Alecsia Maria Tenciu (CS Dinamo Bucureşti) 32.82
2. Daria Asaftei (CS Dinamo Bucureşti) 32.99
3. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 33.07

400 m liber
1. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Constanţa) 4:13.87
2. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua) 4:18.73
3. Ioana Maria Ştirbu (CSA Steaua) 4:26.43

ştafetă 4×100 m liber
1. CSA Steaua (Maysa Raţiu, Bianca Andreea Costea, Anastasia Maria Bako, Ioana Maria Ştirbu) 3:49.32
2. CSM Constanţa (Eva Maria Paraschiv, Rebecca Aimee Diaconescu, Brigitta Vass, Paula Maria Boleacu) 3:55.48
3. CSA Steaua (Denisa Bacalu, Rebeca Andreea Craioveanu, Daria Maria Manea, Diana Gabriela Stiger) 3:55.85

MASCULIN
200 m fluture

1. Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius) 2:00.32
2. Ştefan Cozma (CS Olimpia Bucureşti) 2:01.64
3. Cristian Lăpădat (ACS Aqua Sport Citius) 2:03.96

50 m bras
1. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 28.25
2. Michael Anthony Gorgan (CS Universitatea Cluj) 28.27
3. Emil Dăncăneţ (CSU Politehnica Timişoara) 28.40
3. Danis Volontir (CSM Corona Braşov) 28.40

400 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 3:47.54
2. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 3:54.38
3. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 3:55.56

ştafetă 4x100m liber
1. CSM Constanţa (Mihai Gergely, Eric Ştefan Andrieş, Darius Matei Trenchea, Patrick Sebastian Dinu) 3:21.99
2. CS Olimpia Bucureşti (Denis Laurean Popescu, Ştefan Cozma, Matei Alexandru Simion, Alexandru Constantinescu) 3:25.69
3. CS Olimpia Bucurereşti (Matei Ştefan Bonciu, Cristian Andrei Dobre, Edward Cristian Muraru, Rareş Mihai Oanţă) 3:34.09

Sursa foto: FRNPM/Facebook

Cele mai citite

Related Articles