Daniel Ricciardo a câştigat al doilea Mare Premiu consecutiv

AUTO-PRIX-F1-BELGIUM-SPA-PODIUM

Pilotul australian Daniel Ricciardo (Red Bull) a câștigat, duminică, Marele Premiu al Belgiei, a 12-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat de germanul Nico Rosberg (Mercedes) și de finlandezul Valtteri Bottas (Williams).

Pentru Ricciardo, aceasta a fost a treia victorie din carieră, a doua consecutivă, toate succesele sale fiind înregistrate în acest sezon.

Kimi Raikkonen, de la Ferrari, a fost al patrulea, înaintea germanului Sebastian Vettel (Red Bull) și a danezului Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes).

Pe locurile 7-10 s-au clasat britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes), spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), mexicanul Sergio Perez (Force India) și rusul Danil Kviat (Toro Rosso).

Pilotul britanic Lewis Hamilton a abandonat cu cinci tururi înaintea finalui cursei de la Spa-Francorchamps.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Italiei, va avea loc pe 7 septembrie, la Monza.

În clasamentul general al piloților, Nico Rosberg păstrează prima poziție, cu 220 de puncte, urmat cu 191 de puncte de Lewis Hamilton. Daniel Ricciardo e al treilea, cu 156 de puncte, conform digisport.ro.

Sursa foto: digisport.ro