CSM Reşiţa va avea şapte reprezentanţi la Mondialul de karate WUKF!
Șapte sportivi legitimați la CSM Reșița au obținut calificarea la Campionatul Mondial de Karate WUKF, în urma rezultatelor remarcabile înregistrate la Campionatele Naționale de copii, juniori și seniori.
Articol editat de Vali Hora, 24 iunie 2026, 15:14
Sportivii reșițeni au fost selecționați în lotul național al României datorită performanțelor obținute în competițiile premergătoare. Ei au reconfirmat şi anul acesta valoarea școlii de karate din Reșița.
Lotul CSM Reșița convocat la Campionatul Mondial este format din: Dorin Eduard Tibuleac, George Dumitru Bîzgan, Daniela Doban, George Iovan, Annabelle Czeiszperger, Sara Maria Fortun şi Dragoș Ionuț Vizoc. Sportivii vor fi însoțiți de Zoltan Lipan, antrenor emerit.
„Suntem mândri că facem parte din lotul României. Ne bucurăm că sportivi din Reșița vor reprezenta țara la cea mai importantă competiție mondială de karate WUKF. Această convocare este rezultatul muncii, disciplinei și performanțelor obținute de-a lungul sezonului competițional”, a transmis maestrul Zoltan Lipan.
Participarea celor șapte karateka la Campionatul Mondial reprezintă o nouă confirmare a valorii sportului reșițean și a rezultatelor obținute de CSM Reșița pe plan național și internațional.
Urmărește-ne și pe Google News