CSM Digi Oradea, încă o victorie în preliminariile Ligii Campionilor la polo

CSM Digi Oradea, polo pe apa CSM Digi Oradea a învins echipa germană Wassersportfreunde von 1898 Hannover eV cu scorul de 11-5 (1-2, 3-2, 4-0, 3-1), sâmbătă seara, la Kragujevac (Serbia), unde au loc meciurile din Grupa B a turului I preliminar al Ligii Campionilor la polo pe apă.

Orădenii au obţinut a doua lor victorie în grupă, după 12-11 cu Montpellier Water Polo, şi s-au calificat în turul II preliminar al competiţiei.

Prima jumătate a meciului a fost dificilă pentru CSM, scorul fiind egal după 16 minute, 4-4. Campioana României s-a desprins clar în sfertul al treilea, adjudecat cu 4-0, şi a obţinut un succes meritat.
Tiberiu Negrean (2 goluri), Nicolae Diaconu (2), Mihnea Chioveanu (1), Vojislav Cupic (3), Ramiro Georgescu (1), Kalman Kadar (2) au marcat golurile echipei antrenate de Dorin Costrăş, în timp ce pentru germani au înscris Erik Marcin Bukowski (3), David Matteo Josef Kleine (1), Marko Bolovic (1).
În clasament, pe primul loc se află VK Radnicki Kragujevac, cu 12 puncte, urmată de Spartak Volgograd (Rusia), 10 p, CSM Digi Oradea, 7 p, VK Budva (Muntenegru), 6 p, Montpellier Water Polo, 0 p, Wassersportfreunde von 1898 Hannover eV, 0 p.
Duminică sunt programate ultimele partide, CSM Digi Oradea urmând să înfrunte pe VK Budva, de la ora 10,00.
Primele cinci clasate merg mai departe. Sursa: Agerpres