Ascultă Radio România Reșița Live

Cristian Bobar s-a despărţit de CSM Reşiţa!

CSM Reșița a anunțat că, după opt ani, conducerea clubului și președintele Cristian Bobar au decis de comun acord încetarea colaborării.

Cristian Bobar s-a despărţit de CSM Reşiţa!

Articol editat de Vali Hora, 3 iunie 2026, 11:10 / actualizat: 4 iunie 2026, 7:48

În comunicatul oficial postat pe contul de facebook al grupării reşiţene, clubul îi mulţumeşte fostului preşedinte pentru întreaga activitate.

“În cei opt ani petrecuți la conducerea clubului, Cristian Bobar a contribuit la dezvoltarea și consolidarea CSM Reșița atât din punct de vedere sportiv, cât și administrativ. A preluat clubul într-o perioadă dificilă, când echipa evolua în Liga a III-a, iar astăzi lasă în urmă un club respectat la nivel național și o prezență constantă în prim-planul Ligii a II-a.

În această perioadă au fost obținute două promovări, iar clubul a reușit performanțe importante la nivel de seniori și juniori. Un moment de referință îl reprezintă câștigarea titlului național la categoria U19 în sezonul 2023-2024, una dintre cele mai importante performanțe din istoria recentă a centrului de copii și juniori.

Pe lângă rezultatele sportive, dezvoltarea infrastructurii clubului a reprezentat o preocupare permanentă. O contribuție importantă a avut-o și în atragerea de sponsorizări și parteneriate pentru club. Prin implicarea directă a președintelui Cristian Bobar au fost obținute resurse care au permis realizarea unor investiții importante în infrastructură și în condițiile de pregătire ale sportivilor. Datorită acestor sponsorizări au fost realizate investiții importante, printre care instalarea nocturnei terenului sintetic, utilizat zilnic de aproximativ 300 de copii și juniori ai clubului, amenajarea terenului sintetic și modernizarea vestiarelor centrului de copii și juniori. De asemenea, clubul beneficiază în prezent de opt autovehicule electrice puse la dispoziția angajaților, contribuind la eficientizarea activității administrative.

Conducerea CSM Reșița îi mulțumește lui Cristian Bobar pentru implicarea, dedicarea și efortul depus în toți acești ani și îi dorește mult succes în proiectele viitoare, atât pe plan profesional, cât și personal.”

La despărțire, Cristian Bobar a transmis un mesaj în care subliniază că gruparea rossoneră va rămâne mereu o parte importantă din viaţa sa şi a mulţumit tuturor celor cu care a colaborat în cei opt ani petrecuţi la club:

“A venit momentul să închei acest capitol important din viața mea. Plec cu sentimentul că am oferit tot ceea ce am avut mai bun pentru acest club și pentru comunitatea pe care o reprezintă.

Am preluat echipa în Liga a III-a și sunt mândru că las în urmă un club respectat la nivel național, cu rezultate importante, cu o infrastructură îmbunătățită și cu perspective solide pentru viitor.

Doresc să îi mulțumesc în mod special domnului primar Ioan Popa, alături de care am avut și continui să am o relație excelentă. Sprijinul acordat de-a lungul anilor și condițiile oferite au fost esențiale pentru dezvoltarea clubului.

Mulțumesc Consiliului Județean Caraș-Severin și domnului președinte Silviu Hurduzeu pentru susținerea acordată fotbalului reșițean.

Mulțumesc sponsorului principal Aquacaraș și domnului Gheorghe Filipescu pentru încrederea și sprijinul oferite clubului, precum și tuturor sponsorilor și partenerilor care au fost alături de CSM Reșița în această perioadă.

Le mulțumesc tuturor angajaților clubului, antrenorilor, jucătorilor și colaboratorilor cu care am avut onoarea să lucrez de-a lungul acestor ani.

Un gând special se îndreaptă către suporteri, cei care au fost mereu alături de echipă la bine și la greu. Mulțumesc Guardiei Ultra pentru susținerea necondiționată și pentru devotamentul arătat culorilor roș-negre.

CSM Reșița va rămâne mereu o parte importantă din viața mea și voi continua să îi urmăresc parcursul cu aceeași pasiune.

Mulțumesc, CSM Reșița! Mult succes în continuare!”

Urmărește-ne și pe Google News

Fotbal: România încheie nedecis primul meci din noul mandat al lui Gheorghe Hagi
Sport marți, 2 iunie 2026, 22:47

Fotbal: România încheie nedecis primul meci din noul mandat al lui Gheorghe Hagi

Partida de la Tbilisi a început într-un ritm destul de lent, fără acțiuni de atac foarte periculoase la cele două porți. România a avut de...

Fotbal: România încheie nedecis primul meci din noul mandat al lui Gheorghe Hagi
Karate: sportivii de la CSM Reşiţa, pe podium la Naţionalele WUKF
Sport marți, 2 iunie 2026, 16:04

Karate: sportivii de la CSM Reşiţa, pe podium la Naţionalele WUKF

Pe prima treaptă a podiumului au urcat Daniela Doban şi George Dumitru Bîzgan, iar George Iovan şi Dorin Eduard Tibileac au devenit vicecampioni...

Karate: sportivii de la CSM Reşiţa, pe podium la Naţionalele WUKF
Şah: Alexandru Korcsek a câştigat „Cupa 1 Iunie”
Sport marți, 2 iunie 2026, 15:57

Şah: Alexandru Korcsek a câştigat „Cupa 1 Iunie”

Învingător la general a fost în final candidatul de maestru Alexandru Korcsek, cu 6.5 puncte din 7 posibile. Podiumul a fost completat de Mihai...

Şah: Alexandru Korcsek a câştigat „Cupa 1 Iunie”
Asociația EXISTĂM lansează ecosistemul EXISTĂM, platformă digitală și socială dedicată copiilor, familiilor și sportului
Sport marți, 2 iunie 2026, 15:54

Asociația EXISTĂM lansează ecosistemul EXISTĂM, platformă digitală și socială dedicată copiilor, familiilor și sportului

Asociația EXISTĂM a lansat oficial, începând cu 1 iunie 2026, de Ziua Internațională a Copilului, ecosistemul EXISTĂM. oOplatformă digitală...

Asociația EXISTĂM lansează ecosistemul EXISTĂM, platformă digitală și socială dedicată copiilor, familiilor și sportului
Sport duminică, 31 mai 2026, 19:17

Tenis: după 17 ani, Sorana Cîrstea e din nou în sferturi la Roland Garros!

Românca a dominat clar primul set, iar în actul secund a condus cu 5-2, dar nu a reușit să încheie conturile. Wang (25 ani, 148 WTA) a...

Tenis: după 17 ani, Sorana Cîrstea e din nou în sferturi la Roland Garros!
Sport duminică, 31 mai 2026, 13:11

Reșițeanul Viorel Paulyuk, campion în viață și pe tatami: “Un învingător e un pierzător care n-a renunțat”

Veteranul Viorel Paulyuk a luat primul contact cu karate-ul în 1991, la clubul Bushido, avându-i ca îndrumători pe Nelu Botez și Viorel Dima....

Reșițeanul Viorel Paulyuk, campion în viață și pe tatami: “Un învingător e un pierzător care n-a renunțat”
Sport sâmbătă, 30 mai 2026, 22:41

PSG rămâne regina Europei! Parizienii au câștigat la penaltiuri finala cu Arsenal

Pe Puskas Arena din Budapesta, Arsenal a reușit să fructifice chiar prima sa mare ocazie de gol. În minutul 6, Kai Havertz a profitat de o breșă...

PSG rămâne regina Europei! Parizienii au câștigat la penaltiuri finala cu Arsenal
Sport sâmbătă, 30 mai 2026, 17:24

Nadia Comăneci, celebrată în Palatul Parlamentului la semicentenarul perfecţiunii

Prin cele 7 note de zece de la Montreal, Nadia Comăneci, pe atunci o fetiţă de numai 14 ani, a transformat gimnastica artistică într-un fenomen...

Nadia Comăneci, celebrată în Palatul Parlamentului la semicentenarul perfecţiunii