Corina Căprioriu a cucerit argintul la Campionatele Mondiale de Judo

Corina-Caprioriu

Judoka română Corina Căprioriu din Lugoj a cucerit astăzi medalia de argint la Campionatele Mondiale de la Astana din Kazahstan, în limitele categoriei 57 kg. Ea a pierdut în finală în faţa japonezei Kaori Matsumoto.  Căprioriu a fost învinsă prin waza-ari de Matsumoto, cea care s-a impus în fața lugojencei și în finala Jocurilor Olimpice de la Londra.

Cea de-a doua reprezentată a țării noastre la categoria 57 kg, caransebeşanca Loredana Ohâi, s-a oprit în optimile de finală, fiind învinsă prin yuko de portugheza Telma Monteiro, cvadruplă vicecampioană mondială. În primele tururi, judoka descoperită de antrenorul Ion Radu, le-a învins pe Po Sum Leung din Hong Kong și pe poloneza Arleta Podolak.

România are până acum două medalii de argint, după ce Andreea Chițu a pierdut ieri finala categoriei 52 kg.