Comportare modestă pentru atleții români la Campionatele Europene de sală de la Belgrad

93

Polonia a dominat Campionatele Europene de atletism în sală de la Belgrad și a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 7 de aur, 1 de argint, 4 de bronz.

Marea Britanie a ocupat locul al doilea în această ierarhie, cu 5-4-1, podiumul fiind completat de Germania, 2-2-5.

România (14 sportivi) a avut o singură prezență în finale, Ancuța Bobocel, care a încheiat pe penultimul loc (11) la 3.000 m, în 9 min 05 sec 74/100.

Britanica Laura Muir a câștigat proba cu timpul de 8 min 35 sec 67/100 (nou record al competiției), după ce luase aurul și la 1.500 m. Argintul a revenit turcoaicei Yasemin Can (8:43.46), iar bronzul a fost adjudecat de o altă britanică, Elish McColgan (8:47.43).

Francezul Kevin Mayer s-a impus la heptatlon, cu un nou record al Europei (6.479 puncte). El a îmbunătățit performanța stabilită de cehul Roman Sebrle (6.438 puncte), scrie Agerpres.