CM de handbal feminin: Danemarca, o nucă prea tare pentru tricolore
Înfrângere usturătoare pentru România, în ultima etapă a grupelor preliminare de la Campionatul Mondial de handbal feminin. La Herning, în Danemarca, tricolorele au înfruntat selecţionata ţării-gazdă, care a făcut spectacol şi scor în faţa tricolorelor. Danezele au condus la pauză cu 21-10 şi s-au impus în final cu 39-23 contra unei Naţionale a României care nu a reuşit să repete jocul bun făcut în compania Serbiei. Elevele lui Florentin Pera încheie grupa preliminară E pe locul doi. România merge cu două puncte în grupa principală III, unde va avea ca adversare Germania, Polonia şi Japonia.
Programul României în grupa principală:
7 decembrie, ora 19:00: România – Germania
9 decembrie, ora 16:30: România – Japonia
11 decembrie, ora 19:00: Polonia – România.
![CM de handbal feminin: Danemarca, o nucă prea tare pentru tricolore CM de handbal feminin: Danemarca, o nucă prea tare pentru tricolore](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2023/12/Danemarca-Romania.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Vali Hora, 5 decembrie 2023, 23:13