CFR Cluj, calificare fără glorie: doar 1-1 în Andorra

CFR Cluj s-a calificat fără glorie în turul al treilea preliminar al competiţiei Europa Conference League la fotbal. Campioana României a terminat nedecis, 1-1, returul dublei cu Inter Club d’Escaldes. Gazdele din Andorra au deschis scorul în minutul 21 prin Soldevila, iar Deac a egalat în minutul 51 din penalty. Învingătoare în primul meci cu 3-0, campioana României a obţinut calificarea cu scorul general de 4-1.

Inter d’Escaldes: Adria Munoz – Adria Gallego Arias, Ildefons Lima, Cristian Gonzalez Lopez, Roger Marce Torres – Angel De La Torre ( Jordi Betriu, 63), Viti Martinez ( Jordi Rubio, 87), Jordi Roca ( Sergi Moreno, 77), Aridai Cabrera – Genis Soldevila (Chus Rubio, 63), Sascha Andreu. Antrenor: Raul Obiols Rodriguez.

CFR Cluj: Cristian Bălgrădean – Cristian Manea, Denis Kolinger (Christopher Braun, 81), Andrei Burcă, Mario Camora (căpitan) – Mihai Bordeianu, Lovro Cvek – Ciprian Deac ( Karlo Muhar, 66), Adrian Păun (Claudiu Petrila, 45+2), Roger (Emmanuel Yeboah, 81) – Gabriel Debeljuh (Jefte Betancor, 66). Antrenor: Dan Petrescu.

În runda următoare, CFR Cluj va întâlni echipa Şahtior Soligorsk din Belarus. Prima manşă va avea loc în deplasare pe 4 august, iar returul de la Cluj se va disputa în data de 11 august.