Ascultă Radio România Reșița Live

Cei mai valoroşi exponenţi ai gimnasticii reşiţene, premiaţi de Direcţia de Sport Caraş-Severin!

A fost rândul gimnasticii reşiţene să fie premiată de Direcţia pentru Sport Caraş-Severin! Cei mai buni gimnaşti de la CSS şi CSM Reşiţa au primit plachete, diplome şi echipament sportiv din partea forului  judeţean. Alături de ei au fost evidenţiaţi şi antrenorii care îi conduc pe calea performanţei.

Cei mai valoroşi exponenţi ai gimnasticii reşiţene, premiaţi de Direcţia de Sport Caraş-Severin!

Articol editat de Vali Hora, 7 martie 2024, 17:19

 Pentru rezultatele foarte bune de anul trecut au fost premiaţi gimnaştii Robert Paşca, Andrei Titi, Albert Popescu, Alexandru Zăpârţan,  alături de antrenorii Robert Bălan şi Alexandru Avram.

O iniţiativă care ne motivează, a spus Robert Paşca, premiat în dublă calitate, de antrenor şi sportiv.

“Sunt premii, din câte am am înțeles, pentru anul competițional trecut. Eu am obținut o medalie de bronz la campionatul național de seniori la bară fixă și printre altele au mai fost niște rezultate, nu atât de considerabile – un loc cinci la sol, un loc șase la sărituri. Ne bucurăm pentru această inițiativă a Direcţiei de Sport, ne motivează gestul acesta. Anul acesta voi concura din nou, mă antrenez în sală și voi concura din nou la Campionatul Național care se va organiza în noiembrie la Focșani, sper să iau cel puțin o medalie. Acum aș putea spune că îmi place mai mult să fiu în postura de antrenor decât în cea de sportiv. Mai concurez atât cât îmi permite sănătatea, dar încerc ca antrenor să pregătesc copii care promit. Au 8-9 ani, ei încep acum primele concursuri și sperăm ca pe viitor să reprezinte cu mândrie Reșița și România.”

Despre momentul festiv de la Direcţia de Sport a vorbit şi tânărul gimnast Andrei Titi, unul dintre cei mai valoroşi exponenţi ai actualei generaţii.

“Ne bucurăm foarte mult pentru această premiere. Despre competițiile de anul trecut, pot spune că au fost rezultate destul de bune, am obținut o medalie de argint la sărituri la Campionatul Național de la Izvorani,  un loc șase la campionatul național de seniori și două medalii la Budapest Cup, una de aur și una de argint . Anul acesta vizez participarea la Campionatele Europene și sper la un rezultat cât mai bun cu echipa.”

Antrenorul Alexandru Avram a vorbit şi el despre momentul festiv dedicat gimnasticii:

 “Mulțumim Direcţiei de Sport Caraş-Severin pentru premiere. Anul 2023 a fost unul destul de bun, cu trei medalii de argint obținute la Campionatul Național, Alexandru Zăpârțan la sărituri și Albert Popescu la bară și inele. Ca obiective pentru anul acesta, ne propunem un rezultat cât mai bun la Campionatul Național pe echipe de la Constanța. De asemenea, sperăm să atragem cât mai mulți copii în sala de gimnastică.”

Cel mai experimentat antrenor prezent la festivitate, Robert Bălan, s-a arătat şi el plăcut impresionat de iniţiativa forului sportiv judeţean:

„Mulțumim Direcției de Sport Caraș-Severin pentru inițiativa de a premia sportivii județului și mă bucur că a venit și rândul gimnasticii. Această disciplină a obținut an de an rezultate bune și sperăm ca tinerii să ducă mai departe tradiţia performanței.  Aici depinde foarte mult de ei, iar eu sunt aici în postura de a-i ajuta din toate punctele de vedere, atât pe sportivi, cât și pe antrenori. Sperăm să vedem rezultate din ce în ce mai bune. În ultimii ani văd o creștere a numărului de copii în sală. Nu toți au calități deosebite pentru gimnastică, dar ne adaptăm situației actuale. Din ce avem, ne dorim să scoatem cât mai mulți sportivi de performanță.”

Iată şi declaraţiile celor mai tineri premianţi, Albert Popescu şi Alexandru Zăpârţan:

Directorul DSJ Caraş-Severin, Dorin Voina, i-a felicitat pe protagoniştii momentului festiv şi le-a promis că instituţia pe care o conduce va fi şi în continuare alături de ei:

„Am premiat sportivii care au obținut rezultate foarte bune în 2023 la disciplina sportivă gimnastică. Am decis să-i chem pe sportivi și pe cei doi antrenori, Robert Bălan și Alexandru Avram, la sediul Direcției – tocmai pentru a-i asigura că instituția noastră va continua să-i susțină. Îi felicit pentru rezultatele obținute și le doresc mult succes la Campionatele Naționale şi la Europene.”

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!
Sport marți, 16 iunie 2026, 16:42

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!

Bărbuţ evoluează pe postul de extremă dreapta sau atacant lateral, iar atuurile sale sunt viteza, tehnica şi experienţa acumulată la echipe...

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!
Fotbal: Laurenţiu Reghecampf revine pe banca formaţiei ES Tunis
Sport marți, 16 iunie 2026, 14:01

Fotbal: Laurenţiu Reghecampf revine pe banca formaţiei ES Tunis

Reghecampf revine astfel la formația pe care a pregătit-o în perioada noiembrie 2024 – martie 2025 – şi cu care a cucerit Cupa...

Fotbal: Laurenţiu Reghecampf revine pe banca formaţiei ES Tunis
Surpriza Mondialului! Selecționata Capului Verde a încurcat “Furia Roja”
Sport luni, 15 iunie 2026, 22:35

Surpriza Mondialului! Selecționata Capului Verde a încurcat “Furia Roja”

Spania a practicat un joc lent, previzibil, în fața unei echipe disciplinate, care s-a apărat grupat și a oferit puține spații. Joao Paulo,...

Surpriza Mondialului! Selecționata Capului Verde a încurcat “Furia Roja”
Sport duminică, 14 iunie 2026, 21:26

Handbal, juniori IV: CSM Reșița a cucerit bronzul național!

În sala Centrului UBB din cartierul Moroasa, tinerii rossoneri au debutat cu un semieșec: 31-31 contra echipei CSM Ploiești, într-un meci în...

Handbal, juniori IV: CSM Reșița a cucerit bronzul național!
Sport duminică, 14 iunie 2026, 19:08

„Alina Vuc Trophy”, o reuşită! Urmaşele campioanei reşiţene au făcut spectacol la Sala Polivalentă

Luptătoarele  și-au arătat calitățile pe saltea, în cadrul unui turneu gândit ca un omagiu adus celei mai titrate luptătoare a țării...

„Alina Vuc Trophy”, o reuşită! Urmaşele campioanei reşiţene au făcut spectacol la Sala Polivalentă
Sport duminică, 14 iunie 2026, 12:28

Primele suprize la Cupa Mondială: Brazilia, ţinută în şah de Maroc, Australia, învingătoare în faţa Turciei

Selecționatele Braziliei și Marocului au terminat la egalitate, 1-1 (1-1), sâmbătă, pe New York/New Jersey Stadium, în Grupa C a Cupei Mondiale...

Primele suprize la Cupa Mondială: Brazilia, ţinută în şah de Maroc, Australia, învingătoare în faţa Turciei
Sport sâmbătă, 13 iunie 2026, 12:35

Viitorii mari fotbalişti au făcut spectacol la Memorialul Dan Firiţeanu! Auto Timişoara a câştigat cea de-a treia ediţie a turneului reşiţean

Organizată de familia Firiţeanu împreună cu mai mulţi apropiaţi ai celui comemorat, cea de-a treia ediţie a Memorialului Dan Firiţeanu s-a...

Viitorii mari fotbalişti au făcut spectacol la Memorialul Dan Firiţeanu! Auto Timişoara a câştigat cea de-a treia ediţie a turneului reşiţean