Ascultă Radio România Reșița Live

Ce frumos e handbalul! CSM Reşiţa, victorie mare în faţa liderului din Odorhei

Într-o zi bună, cu fanii alături, CSM Reşiţa e imbatabilă! Au demonstrat-o handbaliştii rossoneri în faţa puternicei formaţii CSM Odorheiu Secuiesc, liderul primei serii a Diviziei A masculine. Disputat în cadrul ultimei etape a turului, meciul din Polivalenta reşiţeană a oferit publicului un spectacol sportiv de zile mari, cu dueluri tari pe semicerc, goluri frumoase, dar şi parade excepţionale reuşite de portarii ambelor echipe. Oaspeţii au început mai bine, dar formaţia rossoneră a crezut în şansa ei, a dat totul pe teren şi a reuşit să administreze Odorheiului prima înfrângere din actualul sezon. Reşiţenii s-au impus cu 28-27 (13-12), într-un final incendiar, aplaudat cu căldură de un public entuziast, care şi-a purtat favoriţii către victorie. CSM Reşiţa şi-a arătat adevăratul potenţial, a declarat după meci antrenorul-jucător Marius Bahan:

Ce frumos e handbalul! CSM Reşiţa, victorie mare în faţa liderului din Odorhei

Articol editat de Vali Hora, 25 octombrie 2023, 23:19 / actualizat: 26 octombrie 2023, 19:04

„Vă mulțumesc că ați fost alături de noi, şi voi, presa, și galeria și fiecare persoană aflată în această seară în tribune. Am avut parte de încurajări până în ultima secundă. Îi felicit pe acești handbalişti minunați. După meciul mai puțin reușit de la Timișoara am avut cu ei o discuție mai punctuală și astăzi am reușit să obținem o victorie extraordinară în fața Odorheiului. Îi felicit și pe adversari, o echipă extraordinară, niște jucători foarte, foarte experimentați, la fel și portarul lor – cred că dacă nu avea atâtea intervenții, cu totul și cu totul altfel era scorul în seara asta. Mă bucur foarte mult, sunt foarte fericit. S-a încheiat turul, ne vom pregăti și mai mult, și mai bine pentru retur. Am dovedit în seara asta că jucăm handbal și știm să facem spectacol. Mulţumesc băieților, am onoarea de a le fi antrenor împreună cu Cristian Ionescu și avem sprijinul conducerii. Suporterii au fost deosebiţi, i-am avut peste tot alături, inclusiv la Timișoara cred că au fost în jur de patruzeci-cincizeci de oameni în tribună. Suntem și noi mândri de ei și ne bucurăm să avem un public atât de minunat la meciurile de acasă.”

Despre confruntarea cu Odorhei au vorbit alţi doi artizani ai celei mai frumoase victorii reşiţene din actualul sezon: Antonio Gîrban şi portarul Ionuţ Tănasă:

„A fost un meci foarte greu, dar pot să zic că nu am cedat, am luptat din primul până în ultimul minut și cu apărarea am câștigat meciul, zic eu. Publicul a fost senzațional și numeros, mă bucur și sper să ne susțină în continuare tot așa. A fost o victorie muncită, foarte muncită. Odorheiul are o echipă cu multă experiență, dar în seara asta am fost noi mai buni”, a spus Antonio Gîrban.

„A fost un joc frumos de la un capăt la celălalt, un meci bun făcut de noi, atât pe atac, cât și pe apărare. Mulți nu ne vedeau învingători, dar noi am muncit și am arătat că vrem să facem ceva în acest campionat. Atmosfera a fost una infernală, ceva de vis, de mult timp nu am mai avut așa multe persoane în galerie, în sală. Este un setiment foarte plăcut să joci în fața a sute de spectatori”, a declarat goalkeeperul Ionuţ Tănasă.

Ca de obicei, tonul încurajărilor a fost dat de inimoasa galerie Vulturii Semenicului. Vom fi întotdeauna alături de rossoneri, promite liderul suporterilor, Florin Boboescu:

„Am pregătit toată săptămân acest meci, am pus afișe în tot orașul pentru a atrage cât mai multă lume la sală, să încercăm să învingem liderul – şi iată că am reușit, nu ne-am chinuit degeaba. Am fost uniț,i împreună vom fi tot timpul mai puternici. Ne bucură de victorie în această seară, apoi pregătim deplasare de peste trei săptămâni la Târgu Jiu, unde încercăm să mergem cât mai mulţi, să fim alături de echipa noastră minunată, de acest băieți care merită toate aprecierile. Sigur nu ne va mai sta nimeni în cale de acum încolo, fiindcă Reşiţa este o forță și așa va fi mereu!”

CSM Reşiţa: CSM Reșița: Ionuț Tănasă, Rafael Moisiuc, , Bogdan Tomescu, Gabriel Constantinescu, Marius Bahan (3 goluri), Snezan Radosavlevici (1), Raul Heimbach (5), Marian Negru (6), Oleksandr Startchenko (4), Andrei Bondoc (2), Lucian Ignat (4), Adrian Acea (1), Rareş Scurt, Antonio Gîrban (2), Denis Barbu. Antrenori: Marius Bahan, Cristian Ionescu


După acest succes, CSM Reşiţa urcă pe locul 3 al seriei, cu 15 puncte. Etapa următoare, prima din retur, e programată pe 11 noiembrie, când rossonerii vor evolua în deplasare la CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu.

Cupa Mondială: starul Cristiano Ronaldo, primul jucător care marchează la şase turnee finale
Sport miercuri, 24 iunie 2026, 13:59

Cupa Mondială: starul Cristiano Ronaldo, primul jucător care marchează la şase turnee finale

Ronaldo a deschis scorul în minutul 6 şi a mai punctat o dată în minutul 39. Celelalte goluri au fost marcate de Nuno Mendes, Nematov, în...

Cupa Mondială: starul Cristiano Ronaldo, primul jucător care marchează la şase turnee finale
Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
Sport luni, 22 iunie 2026, 23:29

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale

În minutul 5, la scorul de 0-0, starul argentinian a ratat un penalty. El s-a revanșat însă cu două goluri din acțiune, marcate în minutele 38...

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:58

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia

Japonia a făcut un meci perfect și s-a impus prin golurile marcate de Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) și Junya Ito (69). Cu acest succes,...

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:05

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului

Prima repriză a meciului de la Fărcășești a fost una relativ echilibrată, ofensivele celor două echipe nereușind să fructifice ocaziile...

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir