Canotaj: Medalie de aur pentru România, la Mondialele Under-23

România a câştigat medalia de aur în proba feminină de dublu vâsle, prin Andrada-Maria Moroşanu şi Iulia-Liliana Bălăucă, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj Under-23 de la Varese (Italia).

Vineri, în primele finale, România a cucerit o medalie de argint şi una de bronz. La patru vâsle feminin, Emanuela-Ioana Ciotău, Cristina Drugă, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş au cucerit argintul. Andrei Mândrilă şi Claudiu Neamţu au câştigat bronzul în proba de dublu rame masculin.

Sâmbătă, sportivii din barca de patru rame masculin, Andrei-Petrişor Axintoi, Alexandru-Laurenţiu Danciu, Florin Arteni şi Alexandru Gherasim, s-au clasat pe locul patru. În Finala A a probei de patru rame feminin, Amalia Bucu, Geanina Dumitriţa Juncănariu, Estera-Costina-Beatrice Vîlceanu şi Alina-Maria Baletchi, au încheiat cursa pe locul 4.

Echipajul de 8+1 masculin, compus din Dumitru-Valentin Bucur, Andrei Lungu, Andrei-Valentin Maliş, Andrei Hemen, Florin Ceobanu, Ionuţ Pavel, Gheorghe Morar, Gheorghe Scripcaru şi Maria-Antonia Iancu, s-a clasat pe locul 6.

Pe locul 6 au încheiat şi sportivele din barca de 8+1, Alice-Elena Turcanu, Andreea-Fabiola Iorgovan, Lorena Constantin, Florentina Buburuzan, Alexandra-Cornelia Ionel, Larisa-Andreea Bogdan, Manuela-Gabriela Lungu, Iuliana Timoc şi Irina Andreea Despa.

Mariana-Laura Dumitru s-a clasat pe patru în Finala Bla simplu vâsle feminin categorie uşoară.

Lotul de tineret al României participă la competiţie (25-30 iulie) cu 10 echipaje şi 43 de sportivi şi a ocupat locul 6 în clasamentul pe medalii (1-1-1).