Campionatul Mondial de atletism: Alina Rotaru-Kottmann a cucerit bronzul la săritura în lungime

Românca Alina Rotaru-Kottmann a cucerit medalia de bronz în proba de săritură în lungime la Campionatele Mondiale de atletism de la Budapesta. Ea a reuşit o săritură de 6,88 metri în finala desfăşurată duminică.

Aceasta este cea mai mare performanţă din cariera sportivei legitimate la CSA Steaua, notează Agerpres.

Medalia de aur a fost câştigată de sârboaica Ivana Vuleta, cu 7,14 metri, cea mai bună performanţă mondială a anului, în timp ce argintul a revenit americancei Tara Davis-Woodhall, cu 6,91 m.

Alina Rotaru-Kottmann a realizat deja baremul la lungime pentru JO de la Paris de anul viitor, la concursul Inneringer Weitsprung Meeting, de luna aceasta.

Tot duminică, Andrea Miklos s-a calificat în semifinalele probei de 400 m cu al 19-lea timp din serii, 51 sec 24/100. Semifinalele vor avea loc luni seara.

România participă cu 16 sportivi, nouă la feminin şi şapte la masculin, la Campionatele Mondiale de atletism de la Budapesta (19-29 august), competiţie pentru care Federaţia Română de Atletism a stabilit ca obiectiv calificarea în trei finale.

sursa foto: facebook Federatia Romana de Atletism