BC Timişoara şi Timba Timişoara calificate în sferturi de finală în Cupei României

BC Timisoara - U BT Cluj 85-72

Echipele BC Timişoara şi Timba Timişoara s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la baschet masculin. Cele două formaţii au obţinut victorii miercuri seară, 1 octombrie, în manşa a doua a turului 1.

BC Timişoara a învins cu 85-72 (în tur 71-73) pe Universitatea Transilvania Cluj, în partida care s-a disputat în Sala Constantin Jude (foto).

Timba Timişoara a jucat în deplasare la CS Universitatea Cluj şi s-a impus cu 77-52 (în tur 88-69 pentru bănăţeni).

S-au mai calificat în sferturile de finală BCM Universitatea Piteşti care a învins miercuri, pe Gaz Metan Mediaş cu 66-57 (în tur 78-62) şi CSU Sibiu care a trecut de CSM Universitatea Oradea cu 82-80 (în tur 83-81).

Steaua a obţinut marţi, biletul pentru sferturi în dauna formaţiei BC Mureş, iar Energia Rovinari este calificată direct în faza a doua a Cupei României, din postura de ”lucky winner”. În această fază va mai accede şi cea mai bună echipa învinsă – ”best loser”.

Joi va avea loc meciul dintre SCM U Craiova şi CSU Ploieşti. În tur scorul a fost 64-70.

sursa foto: facebook