Baku 2015: Andreea Chiţu a adus a doua medalie de aur pentru delegaţia României

Andreea Chitu judo medalie de aur podium Baku 2015

Judoka Andreea Chiţu a adus a doua medalie de aur delegaţiei României la Jocurile Europene de la Baku, joi, 25 iunie, la categoria 52 kg, după ce a învins-o în finală pe franţuzoaica Annabelle Euranie. Andreea Chiţu a intrat direct în optimile de finală. La aceeaşi categorie, Larisa Florian a pierdut medalia de bronz în faţa unei sportive din Germania.

La categoria 57 kg, judoka originară din Caransebeş, Loredana Ohâi, s-a oprit în optimile de finală, iar Corina Căprioriu din Lugoj a fost învinsă în recalificări.

Competiția de la judo a avut și statut de Campionat European, astfel că Andreea Chiţu a obţinut şi titlul continental. Românca a mai fost campioană a Europei în 2012 la Celiabinsk (Rusia). Andreea Chiţu a mai câştigat la Europene o medalie de argint, în 2013, la Budapesta, şi una de bronz, anul trecut, la Montpellier.

Bilanţul României la Jocurile Europene de la Baku a ajuns astfel la zece medalii, două de aur, patru de argint şi patru de bronz.

sursa foto: digisport.ro