[AUDIO] Progresul Ezeriş a spart gheaţa! Primele trei puncte, adjudecate în duelul cu Gilortul Târgu Cărbuneşti

După şase înfrângeri consecutive, Progresul Ezeriş şi-a pus în cont primele trei puncte cucerite în actualul sezon al Ligii a III-a! Pe arena reşiţeană Gloria, cărăşenii au primit vizita formaţiei Gilortul Târgu Cărbuneşti, una dintre fruntaşele seriei a 7-a. Rezultatele anterioare indicau echipa oaspete drept mare favorită – dar fotbaliştii Progresului au crezut în şansa lor şi au reuşit să producă surpriza. Iosif Rotariu a marcat în minutul 7 singurul gol al unui meci pe care trupa cărăşeană l-a câştigat prin ambiţie şi dăruire. Gilortul a avut mai multe ocazii, dar ezerişenii şi-au creat şi ei şanse bune pe contraatac. Finalul a fost unul dramatic, aproape identic cu cel din meciul contra Jiului. Oaspeţii au obţinut o lovitură de la 11 metri la una din ultimele faze ale întâlnirii – dar scenariul de acum două săptămâni nu s-a repetat, pentru că bravul portar Birăescu a ghicit colţul la execuţia lui Dănăricu şi a salvat practic cele trei puncte. Bucuria a fost imensă în tabăra cărăşeană, iar antrenorul Mircea Manu şi-a felicitat elevii pentru o victorie muncită:

“Pot să spun că băieții au dat dovadă de atitudine. Aşa cum am spus de atâtea ori, munca totdeauna o să fie răsplătită. Am suferit, am fost salvați în minutul 94 – exact cum am pierdut în minutul 94 cu Jiul. Munca mereu o să fie răsplătită. Capul sus și pedalăm, cum se zice – am vrut bicicletă, trebuie să pedalăm. Obiectivul rămâne același. Vrem să adunăm puncte de la meci la meci. Ne mai trebuie niște jucători, cum am spus, avem tineri, dar ne trebuie şi experiență. E valabilă şi aici zicala care spune că dacă n-ai bătrâni, să-ți cumperi. Pe treaba asta dăm de gândit conducerii. Noi muncim în fiecare zi. Astăzi jocul a mai lăsat de dorit, dar, până la urma urmei, important este obiectivul. Noi avem nevoie de puncte ca de aer. Se spune că echipele mari câștigă cu 1-0 și 2-0.
Îl felicit pe Birăescu, este îngerul nostru păzitor, cum am spus de atâtea ori. Este căpitanul echipei, este liderul vestiarului, cred că și ceilalți îl urmăresc și împreună o să facem o echipă din ce în ce mai bună.”

Progresul: Birăescu (cpt) – Mărgan, Cărăușu, Careba (48′ Turău), Zamfir – Rotariu, Călin, Dumitru, Popa – Popescu, Derbac. Rezerve: Varga – I. Lungu, Ș. Lungu, Crețu, Bot, Gâță, Constantin, Drugărin. Antrenor: Gheorghe Mircea Manu.

Gilortul: Oprița – Dogaru (84′ Căldăraru), Gheorghe, Marina, Bărănescu (68′ Croitoru) – Oprișa (cpt), Dănăricu, Ciutică (68′ Cornicioiu) – Săulescu (84′ Calotă), Gîlcescu, Bucur (84′ Boboc). Rezerve: Iuțalîm – Lazăr, Bârzeianu, Pobirci. Antrenori: Mario Găman, Dan Staicu.

În urma victoriei cu Gilortul, Progresul Ezeriş părăseşte ultima poziţie a clasamentului. Cărăşenii se află acum pe locul 8, înaintea echipelor Retezatul Haţeg şi Armata Aurul Brad. În etapa următoare, pe 14 octombrie, Progresul are deplasare la noua “lanternă roşie”, Aurul Brad.