[AUDIO] Karate: elevii lui Zoltan Lipan, de opt ori pe podiumul european!

Şcoala reşiţeană de karate a fost reprezentată cu succes la Cupa Campionilor Europeni, eveniment sportiv desfăşurat la Cluj-Napoca sub egida federaţiei WUKF. Într-o competiţie de un înalt nivel tehnic, delegaţia secţiei de profil CSM Reşiţa a cucerit opt medalii. Un bilanţ foarte bun, apreciază maestrul Zoltan Lipan, antrenorul reşiţenilor.

“Rezultatele obţinute de sportivii noştri sunt următoarele: Daniela Doban, locul I la kata adapted, adică la sportivii cu dizabilităţi; Valentina Fizeşan, locul III la kumite, 13 ani; Alexandra Ilina, locul III la kumite, 11 ani; Patricia Măciucă, locul III la Kumite, 12 ani; Ionela Milotin, locul III, kumite, 16-17 ani; Claudia Nica, locul II la kumite, 9 ani; Daria Szuiogan, locul II la kumite, 10 ani. Cea de-a opta medalie, una de bronz a fost obţinută de echipa de kata feminin, grupa 11-12 ani, în componenţa Alexia Lenghyel, Roxana Petrescu şi Daria Szuiogan. Consider că sunt rezultate bune, având în vedere concurenţa foarte puternică de la această competiţie europeană”, a declarat maestrul Zoltan Lipan.

La Cupa Campionilor Europeni au participat aproape 700 de karateka din 10 ţări. În cadrul competiţiei de la Cluj, tehnicienii Zoltan Lipan şi Viorel Enăşel au făcut parte şi din corpul de arbitri.