Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO] Era Club Caransebeş, pe podium în Austria! Veteranii caransebeşeni au luat bronz la turneul de la Kössen

Veteranii echipei Era Club Caransebeş au fost încă o dată ambasadorii fotbalului bănăţean peste hotare! Formaţia caransebeşeană are mai multe participări la turneul internaţional de old-boys desfăşurat în Austria, la Kössen. De la ediţie la ediţie, reprezentanţii Caraş-Severinului au fost tot mai aproape de locurile fruntaşe – iar de această dată, Era Club a reuşit să urce pe podium. Cu amănunte, fondatorul clubului, Dan Avram.

[AUDIO] Era Club Caransebeş, pe podium în Austria! Veteranii caransebeşeni au luat bronz la turneul de la Kössen

Articol editat de Vali Hora, 7 iunie 2022, 18:27 / actualizat: 7 iunie 2022, 21:14

“În primul rând vreau să spun ascultatorilor că noi întotdeauna am avut succes, indiferent de cum ne-am clasat. Eu am participat prima oară acum cinci ani, împreună cu UTA Arad, cu foștii mei colegi din tinerețe care mi-au făcut onoarea să mă invite. Fiind un vorbitor destul de bun de limba germană, am făcut demersurile pentru a duce şi echipa mea, Era Club, la viitoarele ediţii ale tuneului. La prima participare am luat locul 16 din 18 echipe, la a doua participare ne-am clasat pe locul 11, iar la a treia am încheiat pe poziția a șaptea. Anul acesta am luat locul trei din 18 echipe, într-o  competiție foarte bine organizată, cu echipe de valoare. Turneul a fost câștigat de Arminia Bielefeld, o echipă la care regulile jocului sunt puțin schimbate față de noi, în sensul că la ei veteranii înseamnă de la 34 de ani în sus. Noi am avut un jucător de 36 de ani şi un fotbalist de 39 de ani, restul fiind mai în vârstă, până la 69 de ani, cât am eu. Ne-am comportat însă onorabil, ca de fiecare dată. Eu am făcut referire la orașul Caransebeș, pe care l-am reprezentat, la Caraș-Severin, la Banatul Montan şi la AJF, deși nu am avut niciun sprijin de la nimeni niciodată. Totuşi, mi se pare normal să fac acest lucru, pentru că suntem ai acestei zone. Am reprezentat în primul rând România, să știți că acolo s-a cântat imnul României la finala pe care a câștigat-o Arminia Bielefeld cu Danubius Waldkraiburg – o formație în care șapte componenți titulari sunt români. Am cântat cu toţii, tot lotul de la Era Club, cei de la Lugoj, cei de la UTA, au cântat imnul României de a răsunat stadionul. Un stadion cum nu am văzut la Reșița sau la Timișoara, într-un orășel cu 5000 de locuitori. Finala mare a fost câştigată cu 2-1 de Arminia, iar în finala pentru locurile 3-4 am câștigat noi cu 3 la 0, împotriva celor de la UTA Arad. La Era Club am avut un implant de doi stranieri, ca să spun aşa, un prieten de la Corvinul Hunedoara și pe cărăşeanul Liviu Străin, în vârstă de 39 de ani, care a fost și golgheterul competiției cu nouă goluri. Am reușit să învingem formația UTA, la care doar doi componenți ai lotului nu au activat în Divizia A. De la noi nu a jucat nimeni la acest nivel. Am disputat patru meciuri în grupă, plus jocul pentru locurile 3-4. În primele trei partide am repurtat victorii, dar în al patrulea meci nu am mai avut condiția fizică necesară şi am cedat în faţa Arminiei – singura formaţie care ne-a învins, cu 3-0. În finala mică am învins UTA cu acelaşi scor. Ne-am organizat ca niște profesioniști și credem că am realizat o mare performanță la nivel de veterani pentru Caraș-Severin, într-o competiție care are un mare ecou acolo, în Austria.”

Anul viitor, Era Club Caransebeş va încerca să câştige competiţia, a mai spus omul de fotbal Dan Avram.

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:58

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia

Japonia a făcut un meci perfect și s-a impus prin golurile marcate de Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) și Junya Ito (69). Cu acest succes,...

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:05

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului

Prima repriză a meciului de la Fărcășești a fost una relativ echilibrată, ofensivele celor două echipe nereușind să fructifice ocaziile...

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Sport marți, 16 iunie 2026, 16:42

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!

Bărbuţ evoluează pe postul de extremă dreapta sau atacant lateral, iar atuurile sale sunt viteza, tehnica şi experienţa acumulată la echipe...

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!