Atleta Liliana Danci din Caransebeş a câştigat cursa Wings for Life World Run de la Bucureşti

Liliana Danci

Atleta Liliana Danci din Caransebeș, legitimată la CSM Reșița a câștigat duminică, la București, cursa din cadrul competiției Wings for Life World Run. Au alergat 274 de concurente, iar liliana Danci a străbătut distanța de 39 de km. Alergătorii au luat startul, iar după 30 de minute a pornit în urmărirea lor şi o maşină a organizatorilor, care în intervale de timp creştea viteza. Când automobilul ajungea pe traseu alergătorii, aceştia erau eliminaţi. Ultimul care a fost ajuns de maşinî, a fost declarat câştigător. Liliana Danci a fost încurajată pe traseu, chiar a primit şi un buchet de flori.

Competiția a fost organizată simultan în 34 de localități din întreaga lume și la ea s-au aliniat la start aproape 34 de mii de concurenți. În clasamentul mondial, Liliana Danci a ocupat locul 27.

Wings for Life World Run este un eveniment sportiv nou, iar banii încasați, inclusiv din taxele de participare, sunt donați în scop umanitar, pentru cercetarea și vindecarea leziunilor măduvei spinării.