Finala de dublu a turneului de tenis BRD Năstase Țiriac Trophy se va relua luni

Finala de dublu a turneului de tenis BRD Năstase Țiriac Trophy, dintre perechile Florin Mergea/Horia Tecău și Chris Guccione (Australia)/Andre Sa (Brazilia), se va relua luni, la Arenele BNR din București, de la ora 09,30, au anunțat organizatorii. Mergea și Tecău, principalii favoriți ai probei de dublu, au câștigat cu 7-5 primul set al confruntării, după 40 de minute, dar apoi meciul s-a întrerupt din cauza ploii. Organizatorii au amânat de mai multe ori luarea unei decizii, dar în cele din urmă meciul nu a putut fi reluat duminică și va continua luni, de la 09,30. Perechea română a condus în permanență. Cei doi au reușit break-ul la 1-1 și apoi s-au desprins la 3-1. Mergea și Tecău au avut 4-2, 5-3, adversarii au reușit să egaleze, 5-5, dar apoi a urmat un nou break, favoriții câștigând cu 7-5, scrie agerpres.

Finala de simplu, dintre spaniolul Fernando Verdasco și francezul Lucas Pouille, va începe luni, nu înainte de ora 10,00.