JO 2016 – Narcis Mihăilă, eroul zilei pentru România! Atletul a terminat proba de 50 km marş cu un record personal

Ora 18:05 (ora României)

Nu este obligatoriu să câştigi medalie pentru a fi erou, ci este suficient şi dacă ai încercat să te autodepăşeşti.

Acest lucru l-a reuşit azi atletul Ştefan Narcis Mihăilă, care a reuşit să încheie proba de 50 km marş, probabil cea mai dură din programul olimpic. Şi nu oricum, ci cu record personal, după ce a mărşăluit 4h 02:46. La final, locul 30 nici nu mai contează, având în vedere de câte ori au fost nevoiţi asistenţii medicali să intervină pe traseu. Totodată, cu timpul realizat la Rio, Narcis Mihăilă și-a îndeplinit și baremul de participare la ediția de anul viitor a Campionatului Mondial, ce va avea loc la Londra.

Marius Cocioran,  a fost nevoit să abandoneze înainte de kilometrul 30, din cauza unor probleme medicale, însă l-a susținut de pe margine de colegul său.

Titlul olimpic a fost cucerit de slovacul Matej Toth – 3h 40:58, fiind urmat de Jared Tallent (Australia) 3h 41:16 şi Evan Dundee care i-a luat locul lui Hirooki Arai (Japonia) 3h 41:24, acesta fiind descalificat.