Până astăzi, 6 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 824.995 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

754.335 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.064 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15982892,34
2.Arad178471342,17
3.Argeș21483410,96
4.Bacău20804641,21
5.Bihor21884881,59
6.Bistrița-Năsăud9004291,15
7.Botoșani11231321,27
8.Brașov332692223,20
9.Brăila10024481,07
10.Buzău9727290,75
11.Caraș-Severin8512251,04
12.Călărași7755200,77
13.Cluj415492123,52
14.Constanța32836661,86
15.Covasna6068350,92
16.Dâmbovița18239491,66
17.Dolj202391161,78
18.Galați20886811,38
19.Giurgiu8123591,83
20.Gorj7264592,04
21.Harghita6357240,79
22.Hunedoara163651472,83
23.Ialomița8397211,12
24.Iași343821411,43
25.Ilfov323511653,63
26.Maramureș175461042,83
27.Mehedinți6222311,16
28.Mureș18261740,97
29.Neamț14417 831,33
30.Olt11630421,07
31.Prahova27650620,82
32.Satu Mare10251612,08
33.Sălaj8337592,42
34.Sibiu20548821,99
35.Suceava21395681,10
36.Teleorman10158621,35
37.Timiș410333135,48
38.Tulcea6557261,02
39.Vaslui13280531,05
40.Vâlcea12280781,71
41.Vrancea8464430,97
42.Mun. București1333589063,12
43.Cazuri noi nealocate pe județe3030*-79 
 TOTAL824.9954.064 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 762 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD25
3ARGEŞ26
4BACĂU14
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI8
8BRĂILA 
9BRAŞOV34
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ30
14CONSTANŢA71
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ4
18GALAŢI11
19GIURGIU4
20GORJ21
21HARGHITA5
22HUNEDOARA38
23IALOMIŢA7
24IAŞI24
25ILFOV22
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI112
29MUREŞ32
30NEAMŢ22
31OLT17
32PRAHOVA12
33SĂLAJ9
34SATU MARE24
35SIBIU15
36SUCEAVA16
37TELEORMAN6
38TIMIŞ45
39TULCEA 
40VÂLCEA23
41VASLUI11
42VRANCEA8
 Total762

Până astăzi, 20.854 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.03.2021 (10:00) – 06.03.2021 (10:00) au fost raportate 69 de decese (33 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Suceava, Timiș și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

66 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.306. Dintre acestea, 1.070 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.158.995 de teste RT-PCR și 351.100 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.191 de teste RT-PCR (14.555 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.636 la cerere) și 8.604 teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 250 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 6 martie a.c.

Pe teritoriul României, 46.419 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.643 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.156 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 117 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.621 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 612 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor. 

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 5 martie, 5.112 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 968.725 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.477 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.539 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia, 7 în Republica Coreea  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 186 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 26 februarie 2021 – 4 martie 2021, au fost raportate  22.527.370 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic. 

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI VINDECAŢI
Regatul Unit4.176.554(+61.045)122.849(+2.269)      11.834          (+39)
Franţa     3.755.968(+150.787) 86.454 (+2.148)     270.703     (+1.229)
Spania3.204.531(+50.560) 69.609 (+1.973)    150.376           –  
Italia2.925.265(+116.019) 97.699 (+1.981) 2.467.388   (+13.682)
Germania2.447.068(+56.140)             70.105 (+2.202)  2.302.899     (+7.494)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)    

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 5 MARTIE 2021 
CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI VINDECAȚI
 114.458.164 (+2.109.941)2.536.888 (+52.564)65.624.876   (+241.617)  

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 26 februarie 2021 – 4 martie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 4 martie – 5 martie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.