Romsilva cere ca reorganizarea să fie fundamentată pe un studiu solid de impact
Regia Națională a Pădurilor – Romsilva solicită ca orice decizie privind reorganizarea instituției să fie fundamentată pe un studiu de impact serios, criterii clare și transparente, ținând cont de caracterul strategic al regiei și de patrimoniul forestier pe care îl administrează.
Articol editat de Gerhard Chwoika, 15 decembrie 2025, 15:34
Precizările vin în contextul discuțiilor apărute în spațiul public privind iminența adoptării unei hotărâri de reorganizare a Romsilva, fără existența, în acest moment, a unui studiu de impact.
Romsilva – instituție strategică a statului român
Romsilva administrează:
- 3,13 milioane hectare de păduri proprietatea publică a statului;
- 1,1 milioane hectare de păduri aflate în alte forme de proprietate, pentru care asigură servicii silvice;
- 41 de direcții silvice și 312 ocoale silvice;
- 22 de parcuri naționale și naturale;
- 241 de fonduri cinegetice, 27 de păstrăvării, 3 fazanerii;
- 12 herghelii de stat și 4 depozite de armăsari, precum și pepiniere silvice centrale și cantonale.
Instituția gestionează un patrimoniu forestier și natural de importanță majoră, incluzând păduri unice la nivel european, certificate internațional, biodiversitate valoroasă și patrimoniul genetic al cailor de rasă din România.
Fără finanțare de la bugetul de stat, dar cu profit pentru stat
Romsilva nu este finanțată de la bugetul de stat și a reușit, în ultimii 35 de ani, să mențină un echilibru între funcțiile de mediu, economică și socială ale pădurii, obținând în același timp profit pentru stat.
Totodată, regia a degrevat bugetul public de cheltuielile necesare funcționării:
- parcurilor naționale și naturale;
- hergheliilor de stat.
Lipsa unui studiu de impact, un risc major
Potrivit Romsilva, în prezent nu există un studiu de impact care să fundamenteze reorganizarea, iar criteriile vehiculate public nu au un fundament solid. O reformă realizată fără analize riguroase poate:
- destabiliza o regie strategică a statului;
- afecta administrarea durabilă a pădurilor;
- pune în pericol programele de regenerare forestieră și investițiile în fondul forestier.
Consecințe posibile asupra economiei și siguranței naționale
Romsilva avertizează că o reorganizare făcută în grabă poate avea efecte grave asupra:
- aprovizionării populației cu lemn de foc;
- furnizării materiei prime pentru industria lemnului și alte sectoare economice vitale;
- securității resurselor naturale, generând vulnerabilități cu impact asupra siguranței naționale.
Audit organizațional în derulare
Regia Națională a Pădurilor – Romsilva a demarat un amplu audit organizațional, ale cărui rezultate sunt așteptate în primul trimestru al anului 2026. Acest audit ar putea constitui baza reală de fundamentare pentru o eventuală reorganizare și eficientizare a instituției.
În ultimele luni, Romsilva a transmis Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor propuneri, observații și amendamente, formulate de specialiștii instituției, pentru îmbunătățirea activității regiei.
Poziția oficială a Romsilva
Romsilva subliniază că orice reorganizare trebuie să pornească de la misiunea principală a instituției: administrarea sustenabilă a peste 4,2 milioane hectare de fond forestier, prin menținerea echilibrului dintre protecția mediului, dezvoltarea economică și rolul social al pădurii.
Biroul de Presă al Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva București, 15.12.2025
Urmărește-ne și pe Google News