România importă foarte multe mere
Deficitul comercial a fost cu 31 % mai mare în 2017 față de anul anterior pe fondul creșterii accentuate a importurilor peste exporturi.
![România importă foarte multe mere România importă foarte multe mere](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2017/02/mere.jpg?resize=800%2C479&ssl=1)
Articol editat de Cristina Corocan, 12 februarie 2018, 09:56
”Deficitul comercial ne preocupă foarte mult. A crescut acolo unde am crede că avem potențial, la alimente și produse agroalimentare. Avem 14% din suprafața pe care se cultivă mere în Uniunea Europeană, dar livrăm doar 3% din producție. Asta înseamnă, desigur, și îmbătrânirea livezilor, dar și o competitivitate foarte scăzută a prețurilor”, a mai spus Mugur Isărescu, la conferința de prezentare a unui nou Raport asupra inflației.
Majorările salariale şi reducerile de taxe au determinat sporirea consumului, provocând o creştere puternică a importurilor, care au avansat anul trecut cu peste 12 % în comparație cu 2016, generând un deficit comercial de aproape 13 miliarde euro, cel mai mare din 2008 încoace.
Deficitul comercial a fost cu 31 % mai mare în 2017 față de anul anterior pe fondul creșterii accentuate a importurilor peste exporturi.
(Ionuț Cătălin Sandu)